Holokaust

29.01.2018

Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów w sprawie zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej

Źródło: Centrum Badań nad Zagładą Żydów Źródło: Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN wyraża sprzeciw wobec projektu zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, penalizującego "zachowania polegające na +przypisywaniu Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez Trzecią Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie+”.

"Uznajemy projektowaną ustawę za narzędzie służące ideologicznym manipulacjom, narzucaniu oficjalnej polityki historycznej oraz za bezprecedensową w demokratycznym państwie próbę interwencji w debatę publiczną na temat polskiej historii" - głosi oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Według Centrum, prawdy historycznej "nie można z góry zadekretować, bo wyłania się ona z rzetelnych badań, opartych na materiale źródłowym. Uchwalona ustawa w tym kształcie jest instrumentem, który może służyć do kneblowania popularyzacji i omawiania wyników niezależnych badań naukowych, pokazujących złożoną prawdę o Zagładzie. Ich upowszechnianie nie może podlegać kontroli i naciskom politycznym".

Źródło: Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL