Na Polach Grunwaldzkich trwają ostatnie przygotowania do sobotniej inscenizacji polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku. Turyści mogą już oglądać turnieje rycerskie i zwiedzać obozowisko, w którym mieszka blisko 4 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach.
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę o godz. 15. W historycznym widowisku plenerowym wystąpi ok. 1,3 tys. rekonstruktorów, którzy wcielą się w pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron. Organizatorzy deklarują, że są przygotowani na przyjazd nawet 100 tys. widzów.
Już od środy turyści mogą skorzystać z atrakcji "Dni Grunwaldu", w ramach których odbywają się liczne turnieje walk rycerskich i łuczników, zabawy, pokazy, koncerty i wykłady historyczne. Można też zwiedzać obozowisko rycerskie oraz miasteczko rzemieślników i kupców, w którym ustawiono kilkadziesiąt kramów oferujących repliki średniowiecznych ubiorów, obuwia i galanterii, a także - inspirowaną dawnymi wiekami - biżuterię, uzbrojenie i inne historyczne akcesoria.
Wcześniej turyści mogą skorzystać z atrakcji "Dni Grunwaldu", w ramach których już od środy odbywają się liczne turnieje walk rycerskich i łuczników, zabawy, pokazy, koncerty i wykłady historyczne. Można też zwiedzać obozowisko rycerskie oraz miasteczko rzemieślników i kupców, w którym ustawiono kilkadziesiąt kramów oferujących repliki średniowiecznych ubiorów, obuwia i galanterii, a także - inspirowaną dawnymi wiekami - biżuterię, uzbrojenie i inne historyczne akcesoria.
Pod Grunwald ściągnęła już większość bractw rycerskich, które wezmą udział w bitwie. Pierwsi - z Chorągwi Mazowieckiej i Chorągwi Ziemi Podolskiej - obozują tam już ponad tygodnia. Ostatni ze współczesnych rycerzy - głównie ci, którym wcześniej nie udało się wziąć urlopów z miejsca pracy - mają dojechać w przeddzień inscenizacji.
Jak powiedział PAP dr Piotr A. Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w historycznym obozowisku mieszka już ok. 4 tys. osób. Nie wszyscy wezmą udział w bitwie, bo poza rycerzami są tu ich rodziny, obozowa czeladź, odtwórcy dawnego rzemiosła i inni pasjonaci średniowiecza.
Regulamin obozowiska zobowiązuje do życia w warunkach zbliżonych do tych sprzed 607 lat. Wszyscy obozowicze noszą historyczne stroje z lnu i wełny, śpią w płóciennych namiotach, gotują na paleniskach i jedzą z glinianych naczyń. Wielu rezygnuje nawet z używania telefonów, albo przynajmniej ukrywa współczesne przedmioty przed zwiedzającymi.
Grunwaldzkie widowisko jest jedną z największych średniowiecznych inscenizacji w Europie. Poza bractwami rycerskimi z Polski, przyjechali rekonstruktorzy z Niemiec, Litwy, Rosji, Danii, Holandii, Serbii, Finlandii czy Ukrainy. Na polu bitwy goście z zagranicy zasilą szeregi zarówno armii zakonu krzyżackiego, jak i wojsk polsko-litewskich. Np. niektórzy z Niemców będą walczyć w Chorągwi Krakowskiej.
Turyści mogą zwiedzać wnętrze obozu wielkiego mistrza krzyżackiego. Pozostałe miejsca, gdzie kwaterują inne chorągwie, można oglądać zza ogrodzenia. "Osoba, która wchodzi do obozu wielkiego mistrza, może przekonać się na własne oczy, jak wyglądało obozowe życie rycerzy w średniowieczu" - zapewnił dr Nowakowski.
Grunwaldzkie widowisko jest jedną z największych średniowiecznych inscenizacji w Europie. Poza bractwami rycerskimi z Polski, przyjechali rekonstruktorzy z Niemiec, Litwy, Rosji, Danii, Holandii, Serbii, Finlandii czy Ukrainy. Na polu bitwy goście z zagranicy zasilą szeregi zarówno armii zakonu krzyżackiego, jak i wojsk polsko-litewskich. Np. niektórzy z Niemców będą walczyć w Chorągwi Krakowskiej.
Jeszcze w czwartek nad ranem na Polach Grunwaldzkich padał deszcz, ale rycerze nie przejmują się kapryśną pogodą. Jacek Szymański, który co roku odgrywa rolę króla Władysława Jagiełły powiedział PAP, że jego wojska są gotowe do starcia z Krzyżakami.
"Warunki pogodowe są ciężkie, właśnie suszymy wszystkie stroje. Ale pogoda od lat nas do tego przyzwyczaiła, więc nie osłabi naszego ducha bojowego" - zapewnił.
Na piątek zaplanowano m.in. próbę generalną inscenizacji. Widowisko odbywa się już po raz 20, ale co roku autorzy scenariusza starają się je uatrakcyjnić i wprowadzają jakiś nowy element.
W sobotę rano w rycerskim obozowisku odprawiona zostanie Msza De Divisione Apostolorum, czyli msza św. trydencka zgodna z formularzem z 1410 r. Przed południem odbędzie się turniej puszkarzy i mistrzostwa Polski w walkach rycerskich. O godz. 12.30 na wzgórzu pomnikowym rozpocznie się Apel Grunwaldzki, a o godz. 15 inscenizacja bitwy. Tegoroczne Dni Grunwaldu potrwają do niedzieli.
(PAP)
mbo/ agz/