Okupacja niemiecka

09.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

Pogranicze w ogniu - umorzone śledztwo ws. niemieckiej zbrodni w Bakałarzewie

Członkowie Selbstschutzu tzw. niemieckiej Samoobrony, która mordowała Polaków zaraz po wybuchu wojny. Fot. IPN Gdańsk Członkowie Selbstschutzu tzw. niemieckiej Samoobrony, która mordowała Polaków zaraz po wybuchu wojny. Fot. IPN Gdańsk

145 ofiar zbrodni, a śledztwo umorzone, bo Niemcy nie byli w stanie ustalić danych sprawców. IPN zakończył postępowanie w sprawie zbrodni w Bakałarzewie.

Pion śledczy białostockiego oddziału IPN umorzył śledztwo (jeszcze nie jest to decyzja prawomocna) w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców w podlaskiej wsi Bakałarzewo. Ta niewielka miejscowość ulokowana na zachód od Suwałk przed wojną znajdowała się na pograniczu polsko – niemieckim. Tuż przed wybuchem wojny w tej wsi odbyła się wielka manifestacja patriotyczna, w czasie której mieszkańcy korowodem udali się na pobliską granicę z Niemcami. Po wybuchu wojny przez dwa dni Polacy bronili się przed okupantem. Wieś została niemal doszczętnie zniszczona.

Niemcy nie zapomnieli patriotycznego gestu mieszkańców Bakałarzewa, rozpoczęły się krwawe represje. I właśnie ich okoliczności wyjaśniał prokurator IPN.

Źródło: rp.pl

Więcej na rp.pl

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL