Więźniowie z okręgu warszawskiego będą mogli wysłuchać serii prelekcji o zbrodni katyńskiej a także zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele muzeów i Służby Więziennej.
Porozumienie w sprawie prowadzenia wspólnych przedsięwzięć, zapewniających edukację historyczną osób pozbawionych wolności, podpisali w poniedziałek ppłk Anna Osowska-Rembecka, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Warszawie; prof. Janusz Cisek, dyr. Muzeum Wojska Polskiego oraz Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego. Poinformowała o tym PAP kpt. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.
"Popisaliśmy dziś umowę, na mocy której więźniowie będą mieli możliwość wizyty w Muzeum Wojska Polskiego, a z drugiej strony ja będę mógł poprowadzić wykłady w zakładach karnych" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak.
Prelekcje, które rozpoczną się w styczniu, będą dotyczyły zarówno zbrodni katyńskiej, jak i tematów dotyczących historii oręża polskiego.
Program będzie obejmował zakłady karne z okręgu warszawskiego, czyli siedem aresztów śledczych i trzy zakłady karne, m.in. w Grójcu, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. W pierwszej kolejności odwiedzane będą areszty i zakłady w Warszawie. Frątczak poinformował, że prelekcje będą prowadzone dwa razy w miesiącu.
Więźniowie będą też mieli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane pokazy slajdów, związanych z tematyką wykładów.
Według Frątczaka, zajęcia o tematyce historycznej w zakładach karnych mogą wspomóc proces edukacji osadzonych, a edukacja przyczyni się też do ich resocjalizacji. Jak dodał, jest to realizacja jego pomysłu z lat 80., który wtedy nie doszedł do skutku.
Według przekazanych PAP informacji, na mocy umowy więźniowie mogą również pracować na rzecz muzeum, np. przy wznoszeniu nowego budynku placówki. (PAP)
maz/ abe/