II wojna światowa

13.09.2019

Premier: Frampol to polska Guernica

Frampol, 13.09.2019. Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy ataku na miasto.  PAP/W. Jargiłło Frampol, 13.09.2019. Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy ataku na miasto. PAP/W. Jargiłło

Frampol to polska Guernica. Frampol musi być w świadomości europejskiej, musi być w pamięci całego świata - powiedział w piątek na obchodach 80. rocznicy bombardowania przez Niemców Frampola (Lubelskie) premier Mateusz Morawiecki.

13 września 1939 roku kilkanaście niemieckich samolotów zbombardowało miasto. Zniszczono przeszło 80 proc. zabudowy liczącego wtedy 3 tys. mieszkańców Frampola.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar. Następnie na rynku przemówienia wygłosili premier Morawiecki, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik, burmistrz Frampola Józef Rudy oraz marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 80. rocznice zbombardowania miasta.

"Frampol to polska Guernica. Frampol czeka na Picassa, który namaluje tamto cierpienie, tamten los, tamten początek okrutnej wojny" - mówił premier.

Dodał, że "Polska przezwyciężyła '39 rok tylko częściowo, przezwyciężyła straszne dziedzictwo II wojny światowej dopiero po 50 latach, kiedy rozpoczęliśmy budowę naszej współczesnej wolności i nie można zamykać oczu na tamte cierpienia, na tamte ofiary, na tamtą tragedię". "One wołają o zadośćuczynienie, wołają o słowo przepraszam, również tu dla Frampolan" - powiedział Morawiecki.

Jak mówił, "przetrwali świadkowie tych dni, ale pamięć to za mało". "My wołamy o prawdę, nie wołamy zemsty, wołamy o prawdę, o sprawiedliwość, o nadzieję, która może być budowana tylko na fundamencie prawdy" - powiedział szef rządu.

Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji piątkowej uroczystości. "Frampol to polska Guernica. Frampol musi być w świadomości europejskiej, musi być w pamięci całego świata" - podkreślił szef rządu. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Alfred Kyc

ksi/ kyc/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL