Europa i świat po 1989 roku

21.06.2017

Premier: Helmut Kohl - mąż stanu, przyjaciel Polski i wybitny polityk

Helmut Kohl był mężem stanu, przyjacielem Polski, wybitnym politykiem o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy - napisała w środę premier Beata Szydło w księdze kondolencyjnej wystawionej po śmierci b. kanclerza RFN.

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla, męża stanu, przyjaciela Polski, wybitnego polityka o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy" - napisała szefowa rządu w księdze kondolencyjnej, wystawionej w siedzibie ambasady Niemiec.

Jak podkreśliła, postać Kohla jest szczególnie bliska Polakom. "Na zawsze w naszej pamięci pozostanie symboliczny gest pojednania między kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec i premierem Rzeczypospolitej Polskiej podczas Mszy Świętej w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku, który otworzył nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich" - napisała premier.

Jak dodała, Polacy zawsze będą pamiętać o zaangażowaniu Kohla na rzecz przyjęcia Polski do wspólnoty transatlantyckiej i rodziny europejskiej.

"Łącząc się w bólu i żałobie, przekazuję najszczersze kondolencje rodzinie Zmarłego oraz całemu społeczeństwu niemieckiemu" - napisała Szydło.

Wpis do księgi kondolencyjnej złożył w środę także szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Były kanclerz Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w ubiegły piątek rano, w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat. (PAP)

mrr/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL