Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania z żołnierzami i weteranami obu krajów podkreślali m.in. znaczenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Morawiecki zadeklarował, że Wielka Brytania po Brexicie nadal będzie kluczowym sojusznikiem Polski w NATO.
W czwartek w Warszawie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe, w których poza szefami rządów obu krajów wzięli udział przedstawiciele poszczególnych resortów, w tym m.in. spraw zagranicznych i obrony. Po konsultacjach premierzy Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się z żołnierzami i weteranami obu krajów.
"Nasza wspólna historia oparta jest również na wspólnych wartościach, wspólnych interesach i stanowi doskonały przykład tego, jak wiele możemy osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu dla naszych krajów i narodów" - powiedziała May na wspólnej z premierem Morawieckim konferencji prasowej.
May podkreśliła, że Polska i Wielka Brytania mają za sobą "bardzo długą tradycję walki ramię w ramię, braterstwa broni, działania jako partnerzy i sojusznicy". Zaznaczyła, że obecnie 150 brytyjskich żołnierzy służy na wschodzie Polski.
"Sam fakt, że nasi żołnierze spotykają się tu dzisiaj z nami w obecności weteranów II wojny światowej, bohaterskich żołnierzy, jest dla nas zaszczytem. W ramach wojsk sojuszniczych walczyliście ramię w ramię na wszystkich frontach Europy, walczyliście za wolność Europy. Dziś chcemy wam wszystkim za to podziękować" - oświadczyła brytyjska premier.
Zaznaczyła, że żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników, którzy walczyli o wolność Wielkiej Brytanii i Europy podczas Bitwy o Anglię. "Nad niebem południowej Anglii Dywizjon 303 zestrzelił więcej wrogich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon w ramach sojuszniczych wojsk lotniczych" - mówiła szefowa brytyjskiego rządu. Podkreśliła, że Wielka Brytania jest bardzo wdzięczna polskim weteranom II wojny światowej
Premier Morawiecki podkreślał znaczenie współpracy polsko-brytyjskiej w czasie II wojny światowej, która - jak dodał - "znaczona była też krwią wielu tysięcy naszych żołnierzy".
Jak dodał, to polscy żołnierze przyczynili się do obrony Wielkiej Brytanii w 1940 roku. "Wszystkie czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy ją wspólnie z naszymi sojusznikami" - mówił.
Morawiecki zaznaczył, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w zakresie obronności, ale praktycznie we wszystkich kwestiach przedstawiciele obu rządów mówili "praktycznie takim samym językiem" m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.
Jak dodał, Wielka Brytania jest obecnie w procesie Brexitu, lecz wychodzi z UE, ale nie opuszcza Europy. "Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej, polityki zagranicznej" - mówił.
Premier zaznaczył, że czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także bilateralnej w zakresie polityki obronnej. W tym kontekście przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.
Wyraził także zadowolenie z rozmów dotyczących stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO), która będzie otwarta na współpracę z Wielką Brytanią.
"Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje, konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii i światu" - powiedział Morawiecki.
Po wystąpieniach głos zabrał jeden z polskich weteranów II wojny światowej, który podziękował za wystąpienie premier Theresie May, w tym za jej słowa o historii i udziale Polaków w "walkach o wyzwolenie poszczególnych krajów". Wręczył również szefowej brytyjskiego rządu ilustrowaną historię Polski. (PAP)
autor: Mateusz Roszak, Marceli Sommer
mro/ msom/ mok/