Polska po 1989 roku

17.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

Prezydenccy ministrowie: polityce historycznej trzeba nadać wymiar państwowy

Minister Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Fot. PAP/T. Murański Minister Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Fot. PAP/T. Murański

Polityce historycznej trzeba nadać wymiar państwowy – przekonywali w czwartek w Krakowie ministrowie Kancelarii Prezydenta RP: Wojciech Kolarski i Krzysztof Szczerski. Według nich polityka historyczna jest fundamentem prezydentury Andrzeja Dudy.

Ministrowie uczestniczyli w czwartek wieczorem w spotkaniu poświęconym polityce historycznej zorganizowanym przez krakowskie Wydawnictwo Biały Kruk.

Zdaniem Wojciecha Kolarskiego, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnego m.in. za inicjatywy dotyczące promowania patriotyzmu obecnie nastał dobry moment do odbudowania polityki historycznej, nie tylko z powodu objęcia władzy przez obóz prawicy i sprawowania prezydentury przez Andrzeja Dudę, ale także poprzez nadchodzące rocznice: 1050-lecia chrztu Polskim w 2016 r. oraz 100-lecia polskiej niepodległości w 2018 r.

„Stanęliśmy w sytuacji, kiedy polityce historycznej trzeba nadać wymiar państwowy, taki jest też cel pracy podjętej w kancelarii Andrzeja Dudy” - zaznaczył minister.

Polska polityka historyczna – jego zdaniem - jest w momencie, w którym musi zostać zinstytucjonalizowana. „Teraz jest czas, żeby polska polityka historyczna miała swój wymiar w mediach, programach kulturalnych i edukacji, w programach szkolnych. To na przykład oznacza, że lekcje historii wrócą do szkoły w pełnym wymiarze” - zapowiedział Kolarski.

„Celem polskiej polityki historycznej, w moim rozumieniu, powinno być budowanie dumy z polskiej wolności, bo to co nas łączy, przy wszystkich naszych różnicach, to wolna i niepodległa Polska” - zaznaczył.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski przekonywał, że polityka historyczna jest niezmiernie ważna we współczesnych relacjach międzynarodowych. „My bardzo wiele dzisiejszych wydarzeń interpretujemy przez świadomość, wiedzę wypływającą z refleksji historycznej. Wiele procesów i ich długofalowe skutki możemy zrozumieć przez dziedzictwo historyczne” - mówił.

„Zadałbym pytanie, o to czego my możemy nauczyć naszych przyjaciół z krajów starej Unii, kiedy Europa ma fundamentalny problem z własną tożsamością (…) Tu tym bardziej lekcja dziejów polskich jest ważna” - zaznaczył.

Podczas wieczornej uroczystości w Teatrze im. J. Słowackiego odbyła się premiera trzech książek wydanych przez Białego Kruka: "966. Chrzest Polski" prof. Krzysztofa Ożoga, "Dzieje Polski, t. 2" prof. Andrzeja Nowaka oraz "Maryja. Królowa Polski" Adama Bujaka i ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. (PAP)

rgr/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL