Stan wojenny

12.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent apeluje o zapalenie 13 grudnia "światełek wolności"

Prezydent Bronisław Komorowski przed Aresztem Śledczym Warszawa Białołęka. Fot. PAP/R. Guz Prezydent Bronisław Komorowski przed Aresztem Śledczym Warszawa Białołęka. Fot. PAP/R. Guz

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w piątek o zapalenie 13 grudnia w oknach mieszkań i domów "światełek wolności", z myślą o ofiarach stanu wojennego w Polsce oraz o tych, którzy dzisiaj walczą o wolność. "Nie będziemy ich zapalali przeciwko komukolwiek" - dodał.

"Zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich, aby (...) zapalić światełka wolności z myślą i o ofiarach czasu, gdy sami walczyliśmy o wolność - w imię pamięci, w imię docenienia wolności - ale przede wszystkim z myślą o tych, którzy dzisiaj o swoją wolność walczą" - powiedział prezydent, który w piątek przed aresztem śledczym na warszawskiej Białołęce w towarzystwie osób internowanych 13 grudnia 1981 r. zapalił świecę pamięci. Komorowski 13 grudnia 1981 r. został internowany, trafił najpierw na Białołękę, a potem do obozu internowania w Jaworzu.

"Pragnę zachęcić wszystkich, aby jutro o godz. 19:30 we własnym oknie - w domu, mieszkaniu, gdziekolwiek to jest możliwe, na znak pamięci, wolności i solidarności zapłonęły świece, znicze, te nasze światełka wolności. Nie będziemy ich zapalali przeciwko komukolwiek. Będziemy je zapalali za wolnością, za solidarnością" - dodał prezydent.

"Zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich, aby (...) zapalić światełka wolności z myślą i o ofiarach czasu, gdy sami walczyliśmy o wolność - w imię pamięci, w imię docenienia wolności - ale przede wszystkim z myślą o tych, którzy dzisiaj o swoją wolność walczą" - powiedział prezydent Br

Komorowski przekonywał, że o dramatycznych wydarzeniach, których symbolem jest data 13 grudnia 1981 r., trzeba pamiętać w wymiarze zarówno osobistym, jak i ogólnonarodowym.

"Trzeba jednak pamiętać w sposób mądry i odpowiedzialny" - zaznaczył prezydent. Jak mówił, pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, które przecież tak głęboko podzieliły naród polski, nie powinna dzielić "ponad potrzebną miarę współcześnie Polaków", ani zadawać "niepotrzebnych ran dzisiaj - w wolnej Polsce".

"Trzeba pamiętać i z tej pamięci czynić oręż na rzecz wolności, o którą myśmy wtedy walczyli" - mówił Komorowski.

"Cieszę się, bo zapalamy to światełko wolności już nie marząc o wolności, ale żyjąc w kraju, w świecie ludzi wolnych" - dodał Komorowski. Podkreślił, że ma być ono symbolem pamięci o ofiarach stanu wojennego - "wszystkich zabitych, rannych, bitych i poniewieranych, aresztowanych, więzionych i internowanych, pozbawianych pracy, godności i poczucia bezpieczeństwa".

Podkreślił też, że w rocznicę stanu wojennego w sposób szczególny należy pamiętać o tych, którzy "dzisiaj marzą o swojej wolności". "O tych, którzy, tak jak my wtedy, czują się zagrożeni, poniewierani, czują, że brak im wolności" - dodał.

"Patrzymy w różne miejsca świata, gdzie trwa walka o wolność. Patrzymy także blisko nas, blisko wolnej Polski. Kierujemy nasze solidarne myśli i czyny w stronę dzielnego narodu ukraińskiego" - zadeklarował prezydent.

W sobotę 13 grudnia prezydent wraz z małżonką zapali w oknie Belwederu symboliczną świecę, będącą wyrazem pamięci o ofiarach stanu wojennego.

w piątek o północy w oknach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapłoną 33 świece. Będzie to symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego. Światełka będą się palić do świtu 14 grudnia.(PAP)

laz/ mce/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL