Podczas pierwszego dnia wizyty w Gdańsku prezydent Republiki Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson wraz z małżonką złożył w środę kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności.
W składaniu kwiatów parze prezydenckiej z Islandii towarzyszyli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Po oddaniu hołdu zamordowanym w grudniu 1970 r. stoczniowcom Jóhannesson zwiedził Salę BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi robotnikami a komunistyczną władzą oraz Europejskie Centrum Solidarności.
"To, co nas jednoczy to nie tylko ocean. Łączy nas jeszcze to, że wolność i prawa człowieka to są fundamenty społeczeństwa. I nie ma lepszego miejsca na podkreślenie tych faktów, jak kolebka Solidarności w Polsce. To dla mnie ogromny zaszczyt być tutaj" - powiedział w Sali BHP Stoczni Gdańskiej Jóhannesson.
Wśród osób witających islandzkiego prezydenta oraz jego małżonkę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej byli m.in. uczestnicy historycznego strajku z 1980 r. małżeństwo Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda.
"Mieszkańcy Islandii nam niesamowicie imponują. To są bardzo odważni ludzie - fantastycznie zachowaliście się podczas kryzysu finansowego i wygraliście w piłkę nożną z Anglią" - powiedziała Duda-Gwiazda.
W czwartek, ostatnim dniu wizyty prezydenta Islandii w Gdańsku w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaplanowano spotkanie z przedstawicielami Gdańskiej Rady Równego Traktowania oraz Gdańskiej Rady ds. Imigrantek i Imigrantów.
Ponadto, w czwartek w ramach wizyty prezydenta Islandii w Gdańsku na pokładzie statku naukowo-badawczego r/v Oceanograf, należącego do Uniwersytetu Gdańskiego, podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy gdańską uczelnią a Uniwersytetem Islandzkim. Umowa zakłada wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych.
Jóhannesson przebywa w Polsce od wtorku. Tego dnia w Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Ich rozmowa dotyczyła m.in. relacji dwustronnych, w tym sytuacji Polaków na wyspie, współpracy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W obecności prezydenta RP i prezydenta Islandii podpisana została deklaracja pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej RP oraz Ministerstwem Edukacji Nauki i Kultury Islandii, dotycząca nauczania języka polskiego na Islandii. Według oficjalnych danych liczba zarejestrowanych w Islandii obywateli RP to ok. 20 tys., nie licząc Polaków, którzy mają także obywatelstwo islandzkie. Polacy stanowią tym samym najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców na wyspie.
Prezydent Duda i prezydent Jóhannesson wzięli także wspólnie udział w konferencji inaugurującej III edycję Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w obszarze środowisko, energia i zmiany klimatu, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu.
We wtorek islandzki przywódca spotkał się także z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Pierwszy dzień wizyty zakończył uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim wydany przez prezydenta RP na cześć islandzkiej pary prezydenckiej.
W środę w godzinach przedpołudniowych przed przyjazdem do Gdańska prezydent Islandii wraz z małżonką Elizą Jean Reid odwiedził Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w Warszawie, a także złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mok/