Katyń

22.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent odznaczył pośmiertnie Kazimierza Skarżyńskiego

Córka K. Skarżyńskiego odbiera nadany mu pośmiertnie Krzyż Wielki OOP. Fot. PAP/J. Turczyk Córka K. Skarżyńskiego odbiera nadany mu pośmiertnie Krzyż Wielki OOP. Fot. PAP/J. Turczyk

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę pośmiertnie Kazimierza Skarżyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Sekretarz generalny PCK był autorem pierwszego "Raportu z Katynia", który do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

Odznaczanie nadano "w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, a w szczególności dla ujawniania i upowszechniania prawdy o zbrodni katyńskiej, za osiągnięcia w wypełnianiu misji Polskiego Czerwonego Krzyża".

Komorowski, nadając odznaczenie, powiedział, że przywilejem prezydenta jest okazywanie wdzięczności osobom zasłużonym dla Polski.

"Długi trzeba płacić, szczególnie długi wdzięczności, a Polska ma wiele długów wdzięczności w stosunku do wielu osób, wielu środowisk" - powiedział Komorowski. Jak podkreślił, bez pamięci historycznej trudno budować dobrą przyszłość. Podziękował również m.in. całemu środowisku Rodzin Katyńskich.

Odznaczenie odebrali w środę w Belwederze córka Maria Skarżyńska oraz wnuk Mark Skarżyński. W uroczyści udział wzięli m.in. rodzina i bliscy Kazimierza Skarżyńskiego, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich.

Maria Skarżyńska, wspominając ojca, podkreślała, że - by chronić rodzinę - musiał on wyemigrować do Kanady. "Ojciec nigdy nie mógł wrócić do ojczyzny, którą kochał. Całe życie poświęcił Polsce - od służby żołnierza w 1920 r. do stanowiska sekretarza generalnego PCK" - mówiła.

Kazimierz Skarżyński, sekretarz generalny PCK, był autorem pierwszego "Raportu z Katynia", który do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

Jak czytamy na stronie PCK, Skarżyński uczestniczył w organizowanym przez Niemców w kwietniu 1943 r. wyjeździe do Lasu Katyńskiego; był też faktycznym organizatorem prac komisji, która od 17 kwietnia do 7 czerwca prowadziła prace przy ekshumacji z dołów śmierci i pochowaniu zwłok.

Skarżyński zmarł 10 czerwca 1962 r. (PAP)

kos/ amt/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL