Prof. Andrzej Tyszka – socjolog kultury, pisarz i działacz opozycji w PRL – został w piątek wieczorem w Podkowie Leśnej uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie prof. Tyszce przekazał wicepremier, szef MKiDN, Piotr Gliński.
Ceremonia miała miejsce podczas spotkania w Pałacyku Kasynie poświęconego najnowszej książce prof. Tyszki pt. "Od historii ku przyszłości". Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski prof. Tyszka otrzymał "za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego".
"To jest wielki zaszczyt, że mogłem w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu państwa polskiego, wręczyć ten order, który jest oczywisty" - podkreślił w laudacji minister Gliński, który przypomniał, że Andrzej Tyszka jest m.in. znakomitym profesorem socjologii kultury, emerytowanym wykładowcą akademickim, w tym także wykładowcą słynnego Towarzystwa Kursów Naukowych, które na początku 1978 r. założyła grupa intelektualistów związanych z opozycją polityczną.
"Opozycjonista, działacz obywatelski, ale także inicjator tych wszystkich pięknych i ciekawych rzeczy, które dzieją się tutaj w Podkowie Leśnej i w okolicach" - wymieniał Gliński, dodając, że prof. Tyszka jest również dla niego jako socjologa pośrednim, lecz bardzo ważnym nauczycielem. Przypomniał przy tym, że prof. Tyszka jest autorem - jak mówił minister - wybitnej książki z 1971 r. pt. "Uczestnictwo w kulturze: o różnorodności stylów życia".
"To była książka prekursorska. Można powiedzieć: Twoje, Andrzeju, działania na polu inicjatyw innowacyjnych zaczęły się także od twoich poszukiwań i prekursorstwa w obszarze teorii kultury i teorii socjologii. To Andrzej Tyszka wprowadził do polskiej socjologii kategorię +stylu życia+" - przypomniał minister zwracając też uwagę, że zasługi prof. Tyszki dotyczą rozwijania na polu socjologii kultury metod badań jakościowych i terenowych. Dodał, że nie tylko praca naukowa profesora, ale także jego nieprzerwana praktyka jako animatora kultury, świadczy o jego głębokim rozumieniu interakcji w obszarze lokalnym.
"I rozumienia tego na czym polega patriotyzm lokalny i na czym polega ten patriotyzm z dużej litery" - dodał wicepremier, podsumowując też, że prof. Andrzej Tyszka, którego cechuje "odwaga w myśleniu", był nauczycielem wielu pokoleń socjologów "w trudnych, ciekawych i heroicznych latach 70-tych".
Dziękując za odznaczenie prof. Tyszka zaznaczył, że Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest nie tylko wielkim zaszczytem dla niego, ale dla całej Podkowy Leśnej, która - jak ocenił niemal 85-letni badacz - jest "matecznikiem kultury w Polsce".
W Podkowie Leśnej prof. Tyszka - jak poinformował jeden z organizatorów spotkania: podkowiańskie Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich - mieszka od 1939 r., gdzie m.in. maluje obrazy, pisze książki (jedną z jego znanych publikacji jest "Żyjąc wśród leśnych ogrodów") i udziela się społecznie. Jest jednym z czworga założycieli i organizatorów Uniwersytetu Otwartego "Pokolenia" z ramienia Związku Podkowian i jego wykładowca w kolejnych semestrach.
W obszarze socjologii prof. Tyszka specjalizował się w aksjologii społecznej i aksjologii kultury. Ponad 30 lat do 2000 r. pracował w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Działając w opozycji wobec władz PRL-u Andrzej Tyszka w 1978 r. był jednym z założycieli Towarzystwa Kursów Naukowych, którego celem było organizowanie niezależnych wykładów i dyskusji, poszerzających inicjatywę powstałego w listopadzie 1977 r. tzw. Uniwersytetu Latającego. W związku z jego postawą wobec komunizmu w stanie wojennym był internowany od 13 grudnia do 5 maja 1982 r. - najpierw na Białołęce, a następnie w Jaworzu.
nno/aszw/