Sierpień 1980 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy. Powstanie Solidarności doprowadziło do erozji systemu komunistycznego w Polsce, a pośrednio wpłynęło na kryzys ideologii w całym bloku sowieckim - podkreśla historyk Antoni Dudek.
"Kryzys ideologii komunistycznej w Związku Radzieckim był związany z faktem, że oficjalna retoryka komunistów opierała się na twierdzeniu, że rządzą w imieniu robotników. I oto powstał wielomilionowy ruch w drugim co do wielkości kraju bloku sowieckiego, w którym robotnicy podważali prawo partii robotniczej do rządów. Wprowadzenie stanu wojennego tylko na moment tak naprawdę zahamowało ten proces erozji legitymacji rządów komunistycznych, ale on trwał" - powiedział PAP Dudek.
W jego opinii, załamanie rządów komunistycznych w Polsce i w innych krajach bloku sowieckiego doprowadziło do kryzysu w samym ZSRR i jego rozpadu. "A to zmieniło historię Europy i świata, zakończyło zimną wojnę i ten dwubiegunowy świat, w którym Związek Radziecki i kraje od niego uzależnione rywalizowały ze Stanami Zjednoczonymi. I w tym sensie Solidarność jest jednym z najważniejszych czynników, które doprowadziły do załamania się rządów komunistycznych w naszej części świata" - ocenił historyk.