II Rzeczpospolita

11.11.2010 aktualizacja 13.07.2016

Prof. Bumblauskas: dzięki Polsce nie mamy u siebie drugich Bałkanów

Święto niepodległości Polski jest ważnym dniem również dla Litwy - uważa czołowy litewski historyk, profesor Alfredas Bumblauskas.

WilnoŚwięto niepodległości Polski jest ważnym dniem również dla Litwy - uważa czołowy litewski historyk, profesor Alfredas Bumblauskas.

"Gdyby nie zwycięstwo Polski nad bolszewikami, Litwa nie miałaby dwudziestolecia niepodległości w okresie międzywojennym. Litwa byłaby już od 1920 roku Republiką Radziecką, a nie od 1940 roku i dzisiaj, być może, dzieliłaby los Białorusi" - powiedział Bumblauskas w czwartkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio Znad Wilii.

Historyk zaznaczył, że Polska wielokrotnie decydując o swoim losie, decydowała też o losach państw sąsiednich.

"Polska to duże państwo i, być może komuś to się nie podoba, jest liderem w Europie Środkowej i od niej wiele zależy" - powiedział Bumblauskas.

Historyk zaznaczył m.in., że to zawdzięczając Polsce "nie mamy dzisiaj u siebie drugich Bałkanów".

"Polska zrzekła się sentymentów wobec Wilna, Grodna i Lwowa. Przyjęła wyzwanie powstania nowych państw i dlatego uniknęliśmy losu Bałkanów" - zaznaczył Bumblauskas.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ par

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL