W środę w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego.
Zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony złożą następnie kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przy placu jego imienia.
Kulminacyjnym punktem środowych obchodów święta Wojska Polskiego będzie największa z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych - Wielka Defilada Niepodległości; w tym roku przejedzie Wisłostradą, a nie jak w ubiegłych latach al. Ujazdowskimi. Nowa trasa - jak mówił w niedzielę Mariusz Błaszczak - pozwoli na pełniejszą prezentację Wojska Polskiego.
Defilada wyruszy o godz. 13 na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Będzie podzielona na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną.
Defiladę pieszą otworzy Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią pomaszerują pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)
autor: Marzena Kozłowska, Marceli Sommer
mzk/ msom/ hgt/