Białostoccy radni PiS chcą, by przyszły rok był w mieście rokiem Józefa Piłsudskiego. W 2017 przypada 150. rocznica urodzin marszałka; był on pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku.
W czerwcu Sejm RP ogłosił rok 2017 m.in. rokiem Józefa Piłsudskiego. Radni PiS, którzy mają większość w białostockiej radzie, chcą by stanowisko w tej sprawie przyjęła rada miasta i ogłosiła rok Piłsudskiego także w Białymstoku - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Krzysztof Stawnicki, przewodniczący komisji kultury w radzie miasta.
Stanowisko ma być rozpatrzone na najbliższej, wrześniowej sesji rady miasta.
Jak mówił radny Tomasz Madras, inicjatywa taka jest potrzebna, by przypomnieć białostoczanom związki Piłsudskiego z tym miastem. "Piłsudski był nie tylko przywódcą niepodległego państwa polskiego, ale był też osobą dość mocno związaną z Białymstokiem" - dodał. Mówił, że był jednym z przywódców, który często odwiedzał Białystok.
Przypomniał, że to ówczesna rada miasta przyznała Piłsudskiemu w 1919 roku honorowe obywatelsko Białegostoku, które Piłsudski odebrał w 1921 roku. "Dla tego naszego honorowego obywatela warto w rocznicę urodzin, uhonorować go dodatkowo" - dodał.
Kilka miesięcy temu pojawił się pomysł Centrum im. Ludwika Zamenhofa i środowiska esperantystów, by rok 2017 ogłosić w mieście rokiem twórcy międzynarodowego języka Ludwika Zamenhofa. W przyszłym roku przypada 100. rocznica śmierci Zamenhofa. UNESCO już ogłosiło, że 2017 będzie Rokiem Zamenhofa.
Radni PiS pytani przez PAP, czy poprą taką inicjatywę, powiedzieli, że na razie nie ma oficjalnego pisma w tej sprawie.
Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, historyk Andrzej Lechowski mówił wcześniej PAP, że Piłsudski przyjeżdżał do Białegostoku często; były to nie tylko wizyty oficjalne, ale odwiedzał tutaj także swoich białostockich przyjaciół. Szacuje, że było to 20-30 wizyt.
Z wizytami związanych jest kilka miejsc w Białymstoku. To m.in. dom przy ulicy Wiktorii 6 (dzielnica Bojary), w którym Piłsudski na pewno przebywał w 1905 roku, jeszcze jako towarzysz Wiktor i działacz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Lechowski powiedział, że w wielu źródłach wskazuje się na częste pobyty Piłsudskiego w tym domu, miał tu nawet własny pokój. Ujawnił, że prawdopodobnie z działki na Wiktorii został przekopany tunel do pobliskiej ulicy Koszykowej, gdyby trzeba było się ewakuować.
Inny adres to dom przy ulicy Starobojarskiej 30, gdzie przed wojną mieszkał ówczesny prezydent Białegostoku Bolesław Szymański. Piłsudski na pewno jadł tam śniadanie 21 sierpnia 1921 roku, kiedy otrzymał - jako pierwszy - honorowe obywatelstwo miasta. (PAP)
swi/ agz/