Wizja lokalna na jednym z cmentarzy parafialnych w Poznaniu rozpoczęła w czwartek projekt poszukiwania szczątków poznańskiego przedsiębiorcy i społecznika Hipolita Cegielskiego. Rok 2013 jest decyzją Sejmu RP Rokiem Hipolita Cegielskiego.
Hipolit Cegielski ma w Poznaniu tylko symboliczny grób na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Poszukiwania szczątków związane są z Rokiem Hipolita Cegielskiego.
„Postanowiliśmy odnaleźć miejsce pochówku zasłużonego Polaka. Do 1942 roku Hipolit Cegielski był pochowany na cmentarzu staromiejskim w Poznaniu, który został przez Niemców zlikwidowany w 1942 roku. Cegielski nie miał w tym czasie rodziny w Poznaniu i w związku z tym trumna z jego zwłokami została przeniesiona na inny cmentarz i do dziś nie wiemy, gdzie leżą jego szczątki” – powiedział PAP prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marian Król.
Towarzystwo dzięki naukowcom zdobyło informacje, że ciało Cegielskiego może być pochowane na cmentarzu parafialnym przy ul. Samotnej w Poznaniu.
Poszukiwaniami i ekshumacją zwłok zajmą się społecznie archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza(UAM) w Poznaniu.
„Mamy informacje, że na tym cmentarzu są pochowane trzy osoby z familii Cegielskich. Chcemy te ciała ekshumować i we współpracy z antropologami, sprawdzić czy jednym z nich jest Hipolit Cegielski” – powiedział PAP prof. Hanna Kocka-Krenz z UAM.
Jeżeli w wytypowanych grobach będzie ciało mężczyzny odpowiadające wyglądowi Cegielskiego to wtedy zostaną wykonane badania DNA.
„Materiał genetyczny dla porównania zostanie pobrany od wnuczki Hipolita - Zofii Cegielskiej i na tej podstawie będzie można zidentyfikować czy jest to Hipolit Cegielski” - powiedziała PAP Kocka-Krenz.
Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 r. w okolicach Trzemeszna (Wielkopolskie). Po ukończeniu edukacji był nauczycielem. Usunięty ze stanowiska przez władze pruskie rozpoczął karierę przedsiębiorcy. W 1850 roku założył w Poznaniu warsztat, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni; tę tradycję do dziś kontynuuje firma H. Cegielski Poznań SA.
Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał "Gazetę Polską" - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 r. - "Dziennik Poznański". W 1849 r. został wybrany na posła do sejmu pruskiego. Był współzałożycielem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 r. prezesem Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. Zmarł w 1868 r.(PAP)
kpr/ abe/