Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury mogą wziąć udział w programie „Patriotyzm Jutra”, którego ósmą edycję ogłosiło stołeczne Muzeum Historii Polski. Finansujący go resort kultury przeznaczy na promowanie polskich dziejów 2,5 mln złotych.
Celem realizowanego od 2006 r. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Patriotyzm Jutra” jest propagowanie ojczystych dziejów, promowanie współczesnych postaw patriotycznych, zachęcenie do dialogu międzypokoleniowego. „Chcemy również inspirować do wymyślania nietypowych, nowoczesnych form edukacji historycznej, wykorzystujących możliwości, jakie dają nowoczesne media” – powiedziała PAP koordynatorka programu Maria Więckowska z Muzeum Historii Polski.
Spotkanie inaugurujące najnowszą edycję programu odbędzie się we wtorek w siedzibie MHP (Warszawa, ul. Senatorska 35). Po prezentacji wybranych projektów zrealizowanych w ramach programu „Patriotyzm Jutra” zaplanowano dyskusję, którą poprowadzi Jan Wróbel, redaktor, publicysta, autor podręczników historii.
Według Więckowskiej, jedną z głównych zalet projektu jest jego zasięg społeczny, o czym świadczy aktywność uczestników nie tylko z głównych ośrodków miejskich, jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, ale także spoza nich. „Lokalni działacze mają często możliwość dotarcia do ciekawych źródeł i archiwaliów w swoich miejscowościach, nieraz na strychach czy w piwnicach znajdują się prawdziwe skarby, np. niezwykłe kolekcje zdjęć czy dokumentów” – zauważyła Więckowska.
Jak tłumaczyła, popularność programu stwarza szansę wielu instytucjom i społecznościom, które chcą odkrywać historię i pokazywać m.in. nieznane fakty, wydarzenia, zapomniane postaci oraz angażować w ich odkrywanie młode pokolenia.
Od początku trwania programu udało się zrealizować blisko 500 projektów zgłoszonych z całej Polski. Wśród nich znalazły się inicjatywy edukacyjne, artystyczne, wykorzystujące nowoczesne media i technikę jako środki przedstawiania i badania historii, także lokalnej.
Z funduszy ministerialnych przeprowadzono m.in. digitalizację nagrań dokumentujących działalność podziemną z lat 70. i 80. (projekt „Głosy Solidarności” przygotowany przez Centrum Czynu Niepodległościowego z Krakowa), rozmowy ze świadkami historii w ramach tzw. historii mówionej (Stowarzyszenie Klub Jagielloński dzięki projektowi „Tu mówi Londyn” nagrało relacje przedstawicieli tzw. drugiej polskiej emigracji w Londynie). Łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana dzięki programowi „Patriotyzm Jutra” przygotowało w przestrzeni miejskiej misterium teatralne „Szpera 42”, upamiętniające rocznicę wywiezienia dzieci żydowskich z łódzkiego getta do niemieckich obozów śmierci.
Wśród wyłonionych projektów znajdują się także trafiające szczególnie do młodzieży i studentów gry edukacyjne lub gry miejskie (np. projekty autorstwa Ośrodka Pamięć i Przyszłość – jeden związany z Enigmą, drugi z poszukiwaniem zabytków w powojennym Wrocławiu) oraz audiobooki (m.in. „Dziadek i niedźwiadek” przygotowany przez Fundację Kresy-Syberia – poświęcony historii niedźwiedzia Wojtka, który przeszedł z armią gen. Władysława Andersa cały szlak bojowy).
W tym roku na promowanie historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” resort kultury przeznaczy ogółem 2,5 mln złotych. Elektroniczne wnioski o dofinansowanie można składać do 11 lutego br. pod adresem: pj.hist.pl/pj_form/index.html.
Informacje o programie są dostępne na stronie MHP: www.muzhp.pl/konkursy/patriotyzm-jutra.html.(PAP)
wmk/ ls/