Rząd zajmie się w środę projektem uchwały ws. ustanowienia programu "Niepodległa" na lata 2017-2021. Dotyczy on uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada w 2018 roku.
Program przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach finansowane będą tzw. projekty miękkie - wydarzenia, eventy i obchody. Budżet programu wynosi ok. 200 mln zł.
Chcemy, by tworzony wspólnie program obchodów łączył wszystkie Polki i wszystkich Polaków pomimo różnic, "tak jak ponad podziałami sto lat temu Niepodległa połączyła podzielony zaborczymi granicami Naród" - zaznaczyli autorzy programu.
Program bazować ma na uniwersalnych wartościach, mających szczególne znaczenie dla tożsamości narodowej Polaków takich jak dążenie do wolności czy poszanowanie godności ludzkiej - wskazano.
Autorzy programu zaznaczają, że okrągła, 100. rocznica odzyskania niepodległości jest "pretekstem dla zbudowania trwałej narracji o wartościach obecnych w całej historii Polski, wyróżniających naszą tożsamość narodową na tle innych narodów: dążenia do wolności, poszanowania godności i praw człowieka oraz solidarności".
Jak mówił pełnomocnik wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas niedawnego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, program na obejmować nie tylko świętowanie tej rocznicy, ale także pokazać odzyskiwanie niepodległości, "jako pewien proces, nie tylko w ujęciu militarnym, ale także budowy nowoczesnego państwa - jego obrony, jego utrwalenia".
Wiceminister kultury dodał, że w trakcie realizacji programu przypominana będzie również historia Polski sprzed odzyskania niepodległości; obejmie on również rocznice takie jak 450-lecie Unii Lubelskiej czy 550-lecie polskiego parlamentaryzmu.
Projekty, które będą realizowane w ramach programu "Niepodległa", podzielono na trzy grupy i nadano im priorytety. Najważniejsze będą projekty ogólnopolskie i kluczowe dla obchodów odzyskania niepodległości. Projektom regionalnym i lokalnym, których celem jest włączenie obywateli do organizacji obchodów święta, nadano drugi priorytet. Do trzeciej grupy projektów zaliczono te, które mają na celu upowszechnianie wizerunku Polski opartego na systemie wartości cechujących naszą tożsamość narodową za granicą.
Za realizację programu odpowiada Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Sellin. Wspierają go Biuro Programu "Niepodległa" oraz Instytut Adama Mickiewicza.
nak/ itm/