Katyń

13.09.2018

Sejm uczcił pamięć ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin

Ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. 2006 r. Fot. PAP/J. Turczyk Ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. 2006 r. Fot. PAP/J. Turczyk

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę jego urodzin. W tekście uchwały podkreślono, że ks. Peszkowski pracował na rzecz polskiej kultury i zapisał się w pamięci Polaków jako głosiciel prawdy o zbrodni katyńskiej.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało w czwartek 410 posłanek i posłów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

"Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 roku w Sanoku. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Od października 1939 r. do maja 1940 r. przebywał w obozie w Kozielsku. Stamtąd ostatnim transportem został przewieziony do obozu w Pawliszczew Borze i dalej do Griazowca, dzięki czemu nie podzielił losu 20 tys. zamordowanych przez NKWD polskich oficerów i funkcjonariuszy służb. Po utworzeniu w Związku Sowieckim polskiej armii objął dowodzenie nad kompanią w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w II Korpusie Wojska Polskiego. Po ewakuacji polskiej armii na Bliski Wschód został odkomenderowany do pracy harcerskiej. W Indiach przygotowywał polskie dzieci i młodzież uratowane ze Związku Sowieckiego do życia na obczyźnie" – przypomina tekst uchwały, przyjętej przez Sejm.

Uchwała informuje, że po powrocie do Europy Zdzisław Peszkowski rozpoczął studia w Oxfordzie, a następnie wstąpił do polskiego seminarium w USA. "5 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował również na Uniwersytecie Wisconsin, Uniwersytecie Detroit i Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie, zdobywając doktorat z filozofii i magisterium z teologii. W roku jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski ks. prof. Dr Zdzisław Peszkowski wybrany został prezesem Polish American Historical Association. Od roku 1983 aż do śmierci pełnił funkcję Kapelana Naczelnego ZHP działającego poza krajem, a więc w Europie, USA, Kanadzie, Argentynie i Australii" – czytamy.

Jak dodano w uchwale, ks. Peszkowski "aktywnie działał na rzecz polskiej kultury. Opublikował ponad sto pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Był autorem podręczników do nauki j. polskiego i kultury, podręczników wychowawczych, dydaktycznych, a także modlitewników i antologii".

W uchwale podkreślono, że ks. Peszkowski zapisał się w pamięci Polaków "głównie jako głosiciel prawdy o Zbrodni Katyńskiej". "+Ocalałem, by dać świadectwo prawdzie+ - powtarzał wielokrotnie. W tym celu założył Fundację +Golgota Wschodu+, prowadził badania naukowe, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje, opracował kilkanaście pozycji książkowych o tematyce katyńskiej, organizował konferencje i uroczystości. Od 1993 r. aż do końca swoich dni był Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie" – przypomniano.

"Ks. prałat Zdzisław Peszkowski otrzymał liczne odznaczenia krajowe i zagraniczne, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Przez lata pracując na rzecz polskiej kultury i nauki oraz wskazując drogę prawdy przypominającą światu o Zbrodni Katyńskiej, dobrze zasłużył się Polsce. W uznaniu ogromnych zasług Ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci" - głosi uchwała.(PAP)

autor: Daria Porycka, Grzegorz Janikowski

dap/ gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL