Senatorowie odrzucili w czwartek projekty uchwał, w których Izba miała uczcić Królową Jadwigę w 15. rocznicę jej kanonizacji oraz oddać hołd księdzu Piotrowi Skardze. Za projektem uchwały ws. uczczenia Królowej Jadwigi głosowało 30 senatorów, za odrzuceniem było 42, 4 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. Odrzucenie projektu rekomendowała senacka Komisja Ustawodawcza.
"Senat RP w roku jubileuszu kanonizacji św. Jadwigi zwraca się do instytucji państwowych, samorządowych, edukacyjnych, naukowych, organizacji pozarządowych oraz Kościoła o popularyzowanie jej dorobku i postaci" - głosił projekt uchwały.
Jak zaznaczono w projekcie, "Królowa Jadwiga, mimo krótkiego życia, wywarła ogromny wpływ na historię Polski i państw sąsiednich, na współczesne jej życie polityczne, społeczne, kulturalne i naukowe".
Senator PiS Jan Maria Jackowski podczas debaty nad projektem przekonywał, że królowa Jadwiga - jedyna kobieta piastująca w Polsce urząd królewski - zasługuje, by propagować jej dokonania, zarówno w sferze polityki jak i nauki. Postulował podjęcie działań, by uczynić Jadwigę patronką Europy.
Według Łukasza Abgarowicza (PO) mnożenie uchwał deprecjonuje ich znaczenie. Przekonywał, że królowa Jadwiga jest w Polsce wystarczająco znana, a jej zasługi - doceniane.
Jadwiga Andegaweńska urodziła się między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 w Budzie, zmarła 17 lipca 1399 w Krakowie. Była najmłodszą córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, królową (władcą) Polski od 1384, świętą Kościoła katolickiego i katolicką patronką Polski.
Senatorowie odrzucili też projekt uchwały oddającej cześć księdzu Piotrowi Skardze. Za odrzuceniem projektu było 42, 26 było za jego uchwaleniem. Odrzucenie projektu rekomendowała senacka Komisja Ustawodawcza.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić pamięć Wielkiego Polaka, wybitnego patrioty i kaznodziei, dobroczyńcy, autora słynnych +Kazań sejmowych+" - głosił projekt ustawy.
Jak zaznaczono w projekcie, "ten wszechstronnie wykształcony jezuita, teolog, kaznodzieja i pisarz najbardziej wsławił się wnikliwą i trafną oceną życia politycznego w XVI-wiecznej Polsce oraz żarliwą i napominającą modlitwą wzywającą do pokuty obywateli Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego".
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej czci postać Księdza Piotra Skargi, a jego przesłanie przypomina obecnemu i przekazuje przyszłym pokoleniom. Świadomi wszelkich trudności, jakie nasza Ojczyzna i Naród obecnie przeżywają, w słowach Księdza Piotra Skargi znajdujemy wskazanie, jak politycy polscy postępować powinni" - zaznaczono w projekcie uchwały.
Ks. Piotr Skarga (właściwie Piotr Powęski) urodził się 2 lutego 1536 r. w Grójcu, zmarł 7 września 1612 r. w Krakowie. Był polskim jezuitą, teologiem, pisarzem i kaznodzieją nadwornym Zygmunta III Wazy i rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie. Sprzeciwiał się przyjęciu korony szwedzkiej przez króla, był zwolennikiem wojny z Turcją. Występował przeciwko szlacheckiemu obozowi reform, obawiając się osłabienia pozycji króla.
Oskarżał szlachtę o egoizm stanowy i warcholstwo. Swoje poglądy na zagadnienia państwa i sprawowania władzy przedstawił w "Kazaniach sejmowych". (PAP)
wni/ par/ mhr/