Polska po 1989 roku

24.01.2019

Senat przyjął uchwałę upamiętniającą twórców polskiego harcerstwa

Senat przyjął w czwartek uchwałę w 100. rocznicę śmierci Andrzeja Małkowskiego i 40. rocznicę śmierci Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej, twórców polskiego harcerstwa. Chcemy, aby kolejne pokolenia harcerek i harcerzy kontynuowały ich dzieło w duchu służby Bogu, Polsce i bliźnim - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że 15 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Andrzeja Małkowskiego i 40. rocznica śmierci Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej, którzy byli wybitnymi twórcami polskiego harcerstwa.

Zwrócono uwagę, że Andrzej Małkowski w 1909 r. otrzymał zadanie przetłumaczenia podręcznika skautowego, napisanego przez Roberta Baden-Powell'a +Scouting for Boys+, a jednocześnie "położył podwaliny istotnego wzbogacenia skautingu – służba Bogu, Polsce i bliźnim stała się najważniejszą osią ideową harcerstwa".

Dodano, że w maju 1911 r. powstały pierwsze drużyny harcerskie, a Andrzej Małkowski wszedł w skład pierwszej Komendy Skautowej. W 1913 r. zorganizował wyjazd polskiej grupy na III Wszechbrytyjski Zlot Skautowy do Birmingham, gdzie otrzymał od Baden-Powell'a medal "Za Zasługi". W tym samym roku ożenił się w Olgą Drahonowską. Małżeństwo zamieszkało w Zakopanem, gdzie stworzyło ośrodek harcerski.

W uchwale przypomniano, że po wybuchu I wojny światowej Małkowski wstąpił do Legionów Polskich. "Po próbie utworzenia Rzeczypospolitej Podhalańskiej musi opuścić Zakopane i udaje się do Anglii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Tam zakłada drużyny skautowe wśród Polonii. W grudniu 1916 roku wstępuje do wojska w Kanadzie. W listopadzie 1918 roku zostaje przeniesiony do armii generała Józefa Hallera. Wysłany w misji wojskowej do polskich oddziałów w Odessie do generała Lucjana Żeligowskiego ginie w nocy z 15 na 16 stycznia 1919 roku. Statek +Chaouia+, którym płynął, wpadł na minę i zatonął w pobliżu Cieśniny Messyńskiej" - napisano.

Jak czytamy w uchwale, Olga Drahonowska była drużynową III Lwowskiej Drużyny Skautek im. Emilii Plater, czyli jednej z trzech pierwszych drużyn utworzonych w maju 1911 r. W 1921 r. po wojennej tułaczce przez Kanadę, Francję, Szwajcarię i Anglię razem z synem Lutykiem wróciła do Polski, gdzie oddała się działalności harcerskiej.

Uchwała głosi, że na początku II wojny światowej Drahonowska-Małkowska udała się do Wielkiej Brytanii, gdzie założyła Dom Dziecka Polskiego. "W 1942 roku powołana do władz ZHP, zostaje przewodniczącą Komitetu Naczelnego ZHP na czas wojny. W 1961 roku wraca do Polski i osiada na stałe w Zakopanem. Umiera 15 stycznia 1979 roku" - czytamy.

Jak przypomniano, "w czasach PRL postaci Andrzeja i Olgi Małkowskich były zakazane i wykreślone z przestrzeni publicznej." "W 1968 roku kardynał Karol Wojtyła po raz pierwszy odprawił uroczystą mszę świętą w kościele świętej Anny w Krakowie w rocznicę śmierci Andrzeja Małkowskiego i stało się to tradycją trwającą do dziś. Olga po powrocie do Polski żyła w zapomnieniu w Zakopanem, a kiedy zmarła, władze nie pozwoliły na pogrzeb na Cmentarzu Zasłużonych w Zakopanem. Dopiero w roku 1980 po powstaniu +Solidarności+ powstały Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, przywracając do publicznej pamięci postać założyciela harcerstwa." - napisano.

Dodano, że we wrześniu 1981 roku Drahonowską-Małkowską "przeniesiono do głównej alei Nowego Cmentarza w Zakopanem i zezwolono na wzniesienie pomnika". "Stan wojenny zdelegalizował Kręgi Małkowskiego. Pozostała harcerska konspiracja, nawiązująca do wysiłków niepodległościowych Andrzeja i Olgi. Nadanie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 11 listopada 2018 roku Orderów Orła Białego Andrzejowi i Oldze Małkowskim przywraca w pełni Ich wspaniałe postaci młodemu pokoleniu i całemu społeczeństwu" - głosi uchwała.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić pamięć Andrzeja i Olgi Małkowskich, dwojga wybitnych twórców polskiego harcerstwa. Senat czyni to pełen uznania dla działalności polskiego harcerstwa, dla jego wartości wychowawczych, które od ponad stu lat kształtują osobowości i postawy kolejnych pokoleń polskiej młodzieży w duchu służby i braterstwa. Harcerki i harcerze w najtrudniejszych chwilach historii naszej Ojczyzny wielokrotnie zdali egzamin z patriotyzmu i postaw obywatelskich. Chcemy, aby kolejne pokolenia polskich harcerek i harcerzy kontynuowały dzieło założycieli harcerstwa w duchu służby Bogu, Polsce i bliźnim, a cała młodzież kierowała się patriotyzmem i służbą drugiemu człowiekowi" - podkreślono w uchwale. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL