Europa i świat po 1989 roku

09.12.2016

Skazany za zbrodnie wojenne Karadżić o Srebrenicy: dzieło szaleńca

Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić, skazany w tym roku przez trybunał haski na 40 lat więzienia za zbrodnie wojenne, nazwał ludobójstwo, którego dopuszczono się Srebrenicy, "idiotyzmem" i "dziełem obłąkanego umysłu".

"Ktokolwiek to zrobił, to był zdrajca narodu serbskiego, który najbardziej zaszkodził serbskim interesom" - powiedział Karadzić w wywiadzie dla belgradzkiego tygodnika "Nedeljnik".

"To nie powinno było się zdarzyć (...). To było całkowicie idiotyczne i głupie, dokonać zbrodni, której można było uniknąć, i to pod koniec wojny, którą wygrywaliśmy" - dodał Karadżić, uznany przez Trybunał Międzynarodowy za współodpowiedzialnego za zbrodnię srebrenicką.

"To było dla nas zupełnie niespodziewane i niewiarygodne. Jakby było dziełem obłąkanego umysłu" - powiedział.

Karadżić, przywódca polityczny Serbów bośniackich, obok ich dowódcy wojskowego gen. Ratko Mladicia, był głównym oskarżonym w sprawie masakry blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców dokonanej w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

W wywiadzie, pierwszym, jakiego udzielił prasie serbskiej po skazaniu go w Hadze, utrzymywał, nie wchodząc w szczegóły, że za wybuch wojny odpowiedzialne są siły "poza Bośnią i Jugosławią".

Powiedział, że wprawdzie stosunki między grupami etnicznymi w Bośni "nie były idealne", ale też przed wybuchem konfliktu nie było wielkich problemów między partiami politycznymi i trzema grupami etnicznymi. "Dobrze nam szło i z muzułmańskimi, i z chorwackimi partiami. Ja sam miałem bardzo dobre stosunki z panem Izetbegoviciem" - przekonywał, mając na myśli ówczesnego przywódcę bośniackich Muzułmanów (Bośniaków) Aliję Izetbegovicia.

Wojna, w której w latach 1992-95 wystąpili przeciwko sobie bośniaccy Serbowie, Muzułmanie i Chorwaci, spowodowała 100 tys. śmiertelnych ofiar, a setki tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy.

Międzynarodowy trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii skazał Karadżicia na 40 lat więzienia za ludobójstwo w Srebrenicy oraz dziewięć innych zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości.

71-letni Karadzić odwołał się od wyroku.

Ten psychiatra z zawodu został aresztowany w lipcu 2008 roku na przedmieściu Belgradu i przekazany trybunałowi w Hadze. Ukrywał się przez 12 lat. (PAP)

ik/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL