Historię niemieckiego obozu Auschwitz oraz zagłady Żydów poznało ponad 400 śląskich policjantów i słuchaczy szkoły policji z Katowic podczas cyklu szkoleń, które zorganizowało centrum edukacyjne przy Muzeum Auschwitz.
Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk powiedział, że celem projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”, w którym uczestniczyli funkcjonariusze i słuchacze, była przede wszystkim edukacja o historii obozu i Zagładzie. Miał on jednak też aspekt bardziej uniwersalny. „Nauczanie o tym, czego dokonano w Auschwitz (…) również ukazuje, do czego może prowadzić droga pogardy i nienawiści” – powiedział.
Zdaniem Kacorzyka edukacja o Auschwitz i Holokauście pomaga w zrozumieniu hierarchii wartości i może uwrażliwiać na cierpienie i poniżanie drugiego człowieka. „Pokazuje, że nie można ulegać ideologiom, które usprawiedliwiają deptanie godności człowieka odmiennością rasy, koloru skóry, języka czy religii” – podkreślił wicedyrektor Muzeum.
Pełnomocnik komendanta śląskiej policji ds. ochrony praw człowieka Krzysztof Kazek zaznaczył, że obecność w miejscu, gdzie zgładzono setki tysięcy ludzi, skłania do refleksji nad poszanowaniem praw człowieka oraz szacunkiem dla życia ludzkiego. „Problematyka tego projektu, oprócz aspektu historycznego i pamięci o ofiarach, ma również na celu uwrażliwianie na drugiego człowieka, a tym samym zapobieganie przejawom nietolerancji, pogardy i nienawiści” – wskazał.
Jak podkreślił pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka w szkole policyjnej Jacek Domagała problematyka Auschwitz i Holokaustu powinna być obecna w przekazie historycznym zwłaszcza teraz, gdy na świecie narastają ksenofobia, nietolerancja i nienawiść.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum realizuje projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” od 2009 r. we współpracy ze Służbą Więzienną. Do końca roku 2015 w zajęciach, które obejmowały, seminaria, pobyty studyjne, prelekcje i projekcje filmów, uczestniczyło ok. 300 funkcjonariuszy więziennictwa oraz ponad 20 tys. osadzonych. Dwa lata temu do projektu dołączyli policjanci.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Istnieje od 2005 r. (PAP)
szf/ agz/