Instytut Pamięci Narodowej sfinansował remonty grobów pięciu powstańców śląskich z Chorzowa Starego. To jedna z inicjatyw Instytutu, który odnawia miejsca pamięci bohaterów w stulecie odzyskania niepodległości.
„Groby Alojzego Watoły, Marcina Watoły, Pawła Sojki, Wincentego Machajskiego i Franciszka Wieczorka dotrwały naszych czasów. Ich stan techniczny od lat wymagał jednak interwencji. Dzięki gruntownemu remontowi sfinansowanemu przez Instytut Pamięci Narodowej, przetrwają one kolejne dziesięciolecia i nie podzielą losu grobu Emila Walesy, który nie doczekał stulecia powstań śląskich” - powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.
Remonty grobów i miejsc upamiętnień powstań śląskich są realizowane przez katowickie Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, które w ramach swoich zadań w latach 2019-22 chce przyczynić się do odnowy miejsc pamięci bohaterów. Pracom tym towarzyszyć będą akcje edukacyjne skierowane do lokalnych społeczności oraz uroczystości upamiętniające losy powstańców śląskich z różnych miejscowości Górnego Śląska.
Uroczystości upamiętniające powstańców śląskich pochodzących z Chorzowa Starego odbyły się 25 października – w setną rocznicę słynnego przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, w którym wystąpił z żądaniem przyłączenia do odradzającego się państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego.
Pierwsza część obchodów odbyła się w Starochorzowskim Domu Kultury, gdzie młodzież miała okazję wysłuchać wykładów na temat trzech powstań z lat 1919-21, uczestników walk oraz stosunku odrodzonej w 1918 r. Rzeczypospolitej do sytuacji na Górnym Śląsku. Odczytom towarzyszyła wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach pt. „Śląsk – droga do Niepodległej”.
W drugiej części uroczystości w kościele pw. Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie złożono kwiaty pod tablicą, upamiętniającą Alojzego Watołę, Józefa Marca i Jana Kupnego – mieszkańców Chorzowa poległych w powstaniach śląskich. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, harcerzy oraz organizacji kombatanckich. W kościele licznie zgromadziła się także młodzież chorzowskich szkół.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie odbyło się poświęcenie wyremontowanych przez IPN grobów powstańców. Bohaterów uczczono apelem pamięci i salwą honorową. Przemawiający podkreślali, że wyremontowanie grobów jest godnym upamiętnianiem powstańców śląskich i dodawali, że w przeddzień setnych rocznic powstań śląskich, plebiscytu oraz powrotu Śląska do Polski należy pojąć działania, które sprawią, że pamięć o powstańcach śląskich wśród lokalnych społeczności stanie się znów żywa.
Uroczystość została zorganizowana przez Oddział IPN w Katowicach, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Urzędem Miasta w Chorzowie. Jej celem było przypomnienie powstańców śląskich spoczywających na cmentarzu przy ul. Kalusa: Wincentego Machajskiego, Pawła Sojkę, Alojzego Watołę, Marcina Watołę, Franciszka Wieczorka i Emila Walesę.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/