Walka o niepodległość 1914-1918

11.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Sto lat temu wojska austro-węgierskie pokonały Rosjan pod Limanową

Artyleria 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich podczas przerwy w walkach pod Marcinkowicami. 6.12.1914 r. Fot. CAW Artyleria 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich podczas przerwy w walkach pod Marcinkowicami. 6.12.1914 r. Fot. CAW

W grudniu przypada setna rocznica bitwy pod Limanową, którą armia austro-węgierska przy wsparciu Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego stoczyła z wojskami rosyjskimi. Rekonstrukcję bitwy sprzed wieku będzie można oglądać w niedzielę na wzgórzu Jabłoniec.

W przeddzień rekonstrukcji, rankiem w sobotę, wystrzał artyleryjski zapowie uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat. Na domu, w którym przed bitwą 1914 r. nocował Józef Piłsudski, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Przed inscenizacją grupy rekonstrukcyjne zaprezentują się w defiladzie i rozbiją obóz na limanowskim rynku. Widzowie będą mogli podziwiać m.in. węgierskich huzarów na koniach w pełnym rynsztunku bojowym oraz inscenizację wjazdu Józefa Piłsudskiego do Limanowej. Atrakcją ma być również prezentacja repliki myśliwca Neuport 11 z czasów I wojny światowej. Ciekawie zapowiada się również koncert Centralnej Orkiestry Wojska Węgierskiego z Budapesztu.

W odtworzeniu bitwy na wzgórzu Jabłoniec weźmie udział ok. 70 rekonstruktorów. Jak zapowiadają organizatorzy, "widzowie będą mogli zobaczyć, w jaki sposób doszło pod Limanową do pokonania armii rosyjskiej przez węgierskich huzarów, wspartych przez żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i polskich legionistów".

Ważną częścią rekonstrukcji bitwy będzie inscenizacja śmierci pułkownika Othmara Muhra, który dowodził oddziałami austro-węgierskimi. Organizatorzy zapewniają, że "nie zabraknie huku moździerzy, karabinów maszynowych, walki na bagnety oraz bogatych efektów pirotechnicznych".

Rekonstrukcji bitwy sprzed 100 lat będzie towarzyszyło szereg imprez, które rozpoczynają się już w czwartek. W Limanowskim Domu Kultury zaplanowano Międzynarodową Konferencję Naukową „Wielka Wojna w Małopolsce - Bitwa Limanowska 1914". Wykłady będą połączone z prezentacją archiwalnych zdjęć z czasów I wojny światowej oraz pokazem archiwalnych polskich filmów fabularnych, dotyczących tej wojny.

Na zakończenie konferencji zaplanowano otwarcie wystawy czasowej „Węgierscy żołnierze na wschodnim froncie 1914-1916", przygotowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier w Budapeszcie.

Obchody 100. rocznicy bitwy pod Limanową zakończą uroczystości religijne i wojskowe, w których - jak powiedział rzecznik MON płk Jacek Sońta - planowany jest udział ministrów obrony Polski i Węgier. W wydarzeniu mają też uczestniczyć kompanie honorowe sił zbrojnych Polski i Węgier oraz duchowni.

2-12 grudnia 1914 r. na wzgórzu Jabłoniec w Limanowej toczyły się walki w ramach tzw. operacji limanowsko-łapanowskiej. W efekcie kilkudniowych starć 9. pułk węgierskich huzarów wyparł wojska rosyjskie ze wzgórza. W miejscu bitwy utworzono cmentarz wojenny. Wzniesiono tam kaplicę-mauzoleum, w której spoczęły szczątki poległego dowódcy huzarów Othmara Muhra. Bitwa pod Limanową zatrzymała rosyjski napór w kierunku zachodnim.(PAP)

szb/ mhr/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL