Minister SWiA Mariusz Błaszczak, w asyście przedstawicieli policji i straży granicznej, złożył we wtorek wieniec w Panteonie - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych i uczcił pamięć Bolesława Kontryma, ps. Żmudzin.
We wtorek w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreśliło MSWiA, wśród około 160 tysięcy żołnierzy, przez lata wypieranych z kart historii przez ówczesną władzę, byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza.
O godz. 11 minister Błaszczak - jak poinformował resort - uczcił pamięć Bolesława Kontryma, ps. Żmudzin, oficera Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, a później oficera Korpusu Ochrony Pogranicza. Szef MSWiA w asyście przedstawicieli policji i straży granicznej złoży wieniec w Panteonie - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.
Kontrym zajmował się rozpracowywaniem antypaństwowych organizacji komunistycznej agentury. W 1952 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany w 1953 r. W 1957 r. pośmiertnie został uniewinniony i zrehabilitowany. We wrześniu 2014 r. IPN poinformował, że szczątki Bolesława Kontryma zostały odkryte i zidentyfikowane w Kwaterze "Na Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
O godz. 16 we wtorek minister SWiA złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą poległych bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego przy areszcie na Rakowieckiej w Warszawie. Wcześniej, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami rządu, minister Błaszczak odwiedzi pawilony X, XI I XII, w których więzione były represjonowane osoby, w tym rotmistrz Witold Pilecki. O godz. 18 - jak poinformowało MSWiA - weźmie też udział w apelu poległych na Placu Piłsudskiego w Warszawie oraz złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
W specjalnym wystąpieniu przygotowanym na obchody, i przekazanym przez ministerstwo, Błaszczak podkreślał, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli także liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej i korpusu ochrony pogranicza, "którzy w walce o wolność i niezawisłość Polski, w walce z nową sowiecką dominacją, zapłacili najwyższą cenę". Wśród nich wymienił oprócz Bolesława Kontryma, Władysława Jedlińskiego, ps. Marta, Władysława Łukasiuka, ps. Młot, Jana Piwnika, ps. Ponury, Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, Mariana Świtalskiego, ps. Juhas, i Aleksandra Rybnika, ps. Dziki.
"To bohaterowie naszej wolności, walcząc o prawo do samostanowienia i do urzeczywistnienia dążeń wolnościowych polskiego narodu, nie dali się zwieść po zakończonej wojnie i do końca przeciwstawiali się próbie narzucenia siłom sowieckiej dominacji, ponosząc za to najwyższą ofiarę (...). Przypominanie o tych ludziach jest naszą powinnością i obowiązkiem, upamiętniając ich, dajemy wyraz pamięci każdemu, kto walczył o Polską niepodległość. Chwała bohaterom i chwała Żołnierzom Wyklętym" - powiedział.
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili także policjanci. Przed tablicą pamiątkową usytuowaną na budynku Komendy Stołecznej Policji, we wtorek rano, wieniec złożyli zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach oraz pełniący obowiązki Komendanta Stołecznego Policji insp. Piotr Owsiewski. Tablica upamiętnia dziewięciu oficerów i podoficerów Policji Państwowej II RP – cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej. Wśród dziewięciu osób wymienionych na tablicy pamiątkowej jest m.in. „Żmudzin”.(PAP)
pru/ itm/ abr/