Okupacja niemiecka

12.04.2019 aktualizacja 13.04.2019

Szef MSZ: kwestie strat Polski z II wojny światowej będą poruszane z Niemcami przy okazji rocznic

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz (P) oraz szef MSZ Niemiec Heiko Maas (L) podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego w Warszawie. 12.04.2019. Fot. PAP/L. Szymański Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz (P) oraz szef MSZ Niemiec Heiko Maas (L) podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego w Warszawie. 12.04.2019. Fot. PAP/L. Szymański

Straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej będą przedmiotem rozmów polsko-niemieckich przy okazji nadchodzących rocznic – zapowiada szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji został zapytany w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów w Warszawie o to, czy w czasie dwustronnych rozmów z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem poruszony został temat reparacji wojennych i czy kwestia ta obciąża relacje polsko-niemieckie.

Czaputowicz odpowiedział, że problem reparacji nie był poruszany podczas piątkowych rozmów. "Ta sprawa jest na agendzie rozmów, ale w Polsce zajmuje się tym komisja parlamentarna (kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej - PAP)" - wskazał polityk.

Jak zapowiedział, kwestie strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej - materialnych, ale przede wszystkim ludzkich - będą przedmiotem dyskusji przy okazji nadchodzących rocznic.

Poinformował w tym kontekście, że zaprosił Heiko Maasa do złożenia wizyty w Warszawie 1 sierpnia, w dniu 85. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Byłaby to także okazja do przedyskutowania kwestii historycznych, a także odbycia rozmów dwustronnych" - dodał polityk. Wspomniał też o obchodzonej 1 września 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na którą zaproszony został m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Te rocznice historyczne służą do przedyskutowania, można powiedzieć szerzej - takiego zinternalizowania przez społeczeństwa problemów związanych z historią dotyczącą drugiej wojny światowej" - powiedział.

Heiko Maas potwierdził natomiast na konferencji, że prezydent Niemiec przyjedzie do Polski na wrześniowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wyraził też zadowolenie w związku z otrzymanym zaproszeniem na uroczystości z okazji 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. "Te wydarzenia są niezwykle ważne dla nas" - podkreślił minister. Zwrócił też uwagę, że na ten rok przypada 30. rocznica upadku muru berlińskiego.

Jak zaznaczył, stosunki polsko-niemieckie są tak "ścisłe, partnerskie i przyjazne", że spotkania możliwe są także w związku z okazjami, które przypominają te wydarzenia we wspólnej historii, które nie były dobre. (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Marzena Kozłowska

msom/ mzk/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL