Europa i świat po 1989 roku

05.08.2018

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Łotwy oraz wicepremier Ukrainy ze wspólną wizytą w Gruzji

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/P. Supernak Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/P. Supernak

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko oraz ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Łotwy, Linas Linkeviczius i Edgars Rinkevics udadzą się do Gruzji; ich wizyta związana jest z 10. rocznicą rosyjskiej agresji na ten kraj.

Jak zapowiedziało biuro prasowe polskiego MSZ, w trakcie dwudniowej wizyty przewidziane są m.in. spotkania z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim, premierem Mamuką Bachtadze, przewodniczącym Parlamentu Iraklim Kobachidze i ministrem spraw zagranicznych Dawitem Zalkalianim. Ministrowie mają też wspólnie złożyć wieńce przy Pomniku Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji oraz odwiedzić administracyjną linię rozdziału z separatystycznym Regionem Cchinwali/Osetią Południową. Czaputowicz złoży ponadto wieniec pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi.

Jak zaznaczył resort dyplomacji, wspólny wyjazd przedstawicieli czterech rządów do stolicy Gruzji "nawiązuje do wizyty poparcia zorganizowanej 12 sierpnia 2008 r. przez prezydenta Lech Kaczyńskiego z udziałem prezydentów Estonii, Litwy i Ukrainy oraz premiera Łotwy". "Ta odważna decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego została podjęta w czasie, gdy do stolicy Gruzji zbliżały się rosyjskie czołgi i przyczyniła się do wstrzymania agresji" - podkreślono w komunikacie resortu.

"Niestety, 10 lat później, słowa, które prezydent Kaczyński wypowiedział 12 sierpnia 2008 roku w Tbilisi pozostają nadal aktualne: +Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!+" - dodało MSZ, wskazując, iż "Abchazja i Rejon Cchinwali/Osetii Południowej, które w świetle prawa międzynarodowego stanowią integralną część Państwa Gruzińskiego, nadal znajdują się de facto pod rosyjską okupacją". Resort przypomniał również, że od 2014 r. Rosja "okupuje część ukraińskiego Donbasu i bezprawnie zaanektowała Krym i miasto Sewastopol".

"Fakty te uwypuklają kluczową wagę solidarności opartej na przestrzeganiu prawa międzynarodowego dla zachowania bezpieczeństwa i ładu w Europie i na świecie. Wspólna wizyta ministra Jacka Czaputowicza, wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko i ministrów spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevicziusa i Łotwy Edgarsa Rinkevicsa potwierdza przywiązanie Polski i naszych partnerów do tych priorytetów" - zaznaczyło MSZ.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL