Trzech działaczy Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej zostało w piątek odznaczonych medalami "Pro Patria". Wręczenie medali odbyło się w piątek w Kuklówce Radziejowickiej podczas trwającego Międzynarodowego Zjazdu Łagierników.
Stowarzyszenie Łagierników Armii Krajowej to, jak podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, "organizacja niezwykła".
"Niezwykła dlatego, że z jednej strony zrzeszająca żołnierzy Armii Krajowej, którzy za wierność ojczyźnie zapłacili bardzo wysoką cenę. W szeregach tego Stowarzyszenia są ci, którzy po wojnie zostali zesłani do łagrów sowieckich. Często wracali z nich do Polski w końcówce lat 50., a niektórzy nawet na początku lat 60. W tym Stowarzyszeniu są też kombatanci, którzy mieszkają poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej, m.in. na Białorusi" - powiedział. "Niezwykłość Stowarzyszenia Łagierników polega również na tym, że jest to organizacja wielopokoleniowa, że zrzesza również rodziny, zrzesza osoby z młodszego pokolenia, które starają się etos Armii Krajowej i etos zesłańców kontynuować, opowiadać o ich przeżyciach młodemu pokoleniu, swoim rówieśnikom" - dodał.
Zdaniem Kasprzyka spotkania Stowarzyszenia Łagierników są niezwykle cenne, ponieważ "mają charakter międzypokoleniowy, gdzie tradycja niepodległościowa jest przenoszona z pokolenia na pokolenie, gdzie pamięć o żołnierzach Armii Krajowej jest wieczna i żywa".
"Dziś będę miał zaszczyt w Kuklówce uhonorować osoby właśnie z tego młodszego pokolenia. Weteranów Armii Krajowej właściwie wszystkich należących do tego stowarzyszenia i działających na jego rzecz, mieliśmy przyjemność w minionych latach uhonorować w taki czy inny sposób. To młodsze pokolenie, to osoby w wieku 40-50 lat, które dbają o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej nigdy nie zaginęła" - mówił jeszcze przed wręczeniem medali.
"Różne są formy kultywowania tej pamięci, to organizacja konferencji, rajdów, konkursów dla młodzieży. To również przygotowywanie filmów dokumentalnych. Stowarzyszenie Łagierników robi to od wielu lat, robi to wspaniale, i cieszyć się należy, że tradycja żołnierzy Armii Krajowej nie ginie. To, co zawsze na tych spotkaniach jest niezwykle cenne i wzbudzające wzruszenie wśród uczestników, to właśnie to, że kilka pokoleń Polaków skupia się wokół jednej idei, wokół idei pamięci o żołnierzach Armii Krajowej" - podkreślił.
Medalami "Pro Patria", przyznawanymi osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorowani zostali Małgorzata Helena Głębicka, Ryszard Madziar oraz Marzena Małek.
Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej istnieje od 1985 roku. Pierwotnie zrzeszało wyłącznie żołnierzy AK skazanych wyrokami trybunałów wojennych ZSRR oraz sądów wojskowych w PRL, którzy po skazaniu byli pozbawieni wolności w więzieniach i łagrach sowieckich. Obecnie prawo do uczestnictwa w stowarzyszeniu mają wszyscy żołnierze AK i ich rodziny oraz osoby silnie związane z etosem Armii Krajowej.
Celem stowarzyszenia jest utrzymanie więzi braterskiej między żołnierzami AK – łagiernikami żyjącymi na całym świecie, udzielanie różnorodnej pomocy żołnierzom AK i ich rodzinom, przekazywanie wiedzy historycznej potomnym w publikowanym „Kwartalniku”, a także opieka nad miejscami pamięci narodowej, uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych.
XXXII Międzynarodowy Zjazd Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej odbywa się w Kuklówce Radziejowickiej (mazowieckie). W wydarzeniu biorą udział kombatanci AK z Polski, Białorusi i Litwy. W programie Zjazdu, który potrwa do niedzieli, znalazły się m.in. występ chórów kresowych z Białorusi oraz Ognisko Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.(PAP)
oma/ agz/