Przypadająca w kwietniu 65. rocznica rozpoczęcia akcji "Wisła", która polegała na wysiedleniu ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane, będzie obchodzona na Ukrainie na szczeblu państwowym. Rozporządzenie w tej sprawie wydał we wtorek prezydent Wiktor Janukowycz. Zgodnie z nim pieczę nad 65-leciem akcji "Wisła" ma sprawować rząd premiera Mykoły Azarowa.
Janukowycz polecił m.in. przeprowadzenie uroczystości żałobnych w miejscach upamiętniających to wydarzenie, wspieranie publikacji materiałów dotyczących tej tematyki oraz zrealizowanie lekcji, wykładów i programów radiowo-telewizyjnych o akcji "Wisła".
Prezydent chce ponadto, we współpracy z kancelarią prezydenta Polski, zwołać międzynarodową konferencję naukową, poświęconą kwestiom wysiedlenia Ukraińców z ich rodzinnych stron.
W marcu lwowska rada obwodowa postanowiła, że przypadająca 28 kwietnia 65. rocznica rozpoczęcia akcji "Wisła" będzie w obwodzie lwowskim Dniem Żałoby.
Jeden z deputowanych rady obwodu lwowskiego Swiatosław Szeremeta mówił wówczas, że uroczystości odbędą się na szczeblu lokalnym, gdyż władze w Kijowie są obojętne wobec tej sprawy.
"Pięć lat temu, gdy premierem był (obecny prezydent) Wiktor Janukowycz, Lwowszczyzna także wzięła na siebie organizację 60. rocznicy akcji +Wisła+" - oświadczył Szeremeta, dodając, że w obchodach uczestniczyła wówczas strona polska.
Akcja "Wisła" została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 r. przez władze komunistyczne.
Akcja wiązała się z utratą dobytku przesiedleńców, którzy otrzymywali na Ziemiach Odzyskanych mienie po wysiedlonych stamtąd Niemcach.
Do dziś akcja ta budzi kontrowersje i jest różnie interpretowana przez historyków. W 1990 r. Akcję "Wisła" potępił polski Senat, a w 2002 r. ubolewanie z powodu jej przeprowadzenia wyraził ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ dmi/ mc/ mow/