Jak co roku w Warszawie odbył się tzw. Katyński Marsz Cieni. Uroczystość zorganizowały: Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”.
W marszu wzięło udział ponad 120 rekonstruktorów w zrekonstruowanych przedwojennych wojskowych i policyjnych mundurach. Dziesiątkę reprezentowało 5 przedstawicieli odtwarzających ostatnią drogę jeńców eskortowanych przez NKWD.
Całej kolumnie jeńców towarzyszyła także grupa kobiet i dzieci w strojach z tamtego okresu oraz zwykli warszawiacy. Łącznie w uroczystości wzięło udział ok. 500 osób. Kolumnę prowadził oryginalny samochód „czornyj woron” (dosł. „czarny kruk”), czyli radziecki autobus więzienny z czasów stalinizmu.
Trasa marszu: Muzeum Wojska Polskiego przez Trakt Królewski, Stare Miasto, ul. Długą i Bonifraterską przed Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W trakcie marszu kolumna zatrzymała się w trzech miejscach: przy kościele św. Krzyża, na pl. Zamkowym i na pl. Krasińskich. Czytano korespondencję z obozów w Starobielsku i Ostaszkowie, nazwiska zamordowanych oraz osobiste notatki odnalezione w dołach katyńskich.
Uroczystości pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zakończyła wspólna modlitwa w intencji ofiar. Modlono się także za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Celem marszu było uczczenie pamięci oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz kapelanów wojskowych różnych wyznań, którzy zostali zamordowani na polecenie władz radzieckich w kwietniu 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze i Bykowni.
Tym, którzy przyszli na marsz, rozdawano repliki guzików z przedwojennych mundurów wojskowych na znak pamięci o pomordowanych.
Piotr Marciniak
Stowarzyszenie Historyczne im: ”10 Pułku Piechoty”