Na 2020 r. planowane jest otwarcie siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście należącego do Muzeum Auschwitz – dowiedziała się PAP. Powstaje ona w budynku tzw. Starego Teatru, położonego tuż przy dawnym obozie.
„Prace mają zostać zakończone jeszcze w 2019 r., ale ostateczne uruchomienie siedziby ma nastąpić w kwietniu 2020 r. Wszystko idzie zgodnie z planem” – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.
Muzeum podało, że stworzenie siedziby Centrum będzie kosztowała blisko 28,7 mln zł. 85 proc. tej kwoty, czyli blisko 18,86 mln zł, pochodzi z funduszy unijnych.
Prace adaptacyjne rozpoczęły się latem ub.r. Obejmują przebudowę tzw. Starego Teatru, prace konserwatorskie oraz zmianę sposobu użytkowania budynku, aby mógł służyć jako Centrum Edukacji. Zmieniona zostanie m.in. konstrukcja i poszycie dachu, a także wymieniona lub wzmocniona część stropów. Wewnątrz wymienione zostaną wszystkie instalacje. Wykonane zostaną prace konserwatorskie elewacji.
W budynku ma powstać przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna o charakterze multimedialnym wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i obsługowym. Obiekt mieścić będzie m.in. sale konferencyjne, czytelnię z biblioteką oraz pomieszczenia biurowe.
W największej sali audytoryjnej, która znajdzie się na parterze, będzie mogło zasiąść 188 osób. Piwnice przeznaczone zostały na sale konferencyjne, bibliotekę z czytelnią, pomieszczenie z zapleczem cateringowym, szatnie, zespoły sanitariatów i pomieszczenia techniczne. Na parterze znajdą się m.in. recepcja, sale konferencyjne, pokoje biurowe i lektoria oraz węzły sanitarne.
Budynek tzw. Starego Teatru stoi tuż przy murach dawnego niemieckiego obozu Auschwitz I, w pobliżu historycznego bloku 11 i Ściany Straceń. W czasie istnienia obozu służył Niemcom jako magazyn. Składowali tam m.in. zapasy cyklonu B, używanego do masowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Organizuje m.in. pogłębione, dłuższe wizyty w Miejscu Pamięci, poszerzone o warsztaty, wykłady i dyskusje. Prowadzi też szkolenia dla edukatorów i przewodników, którzy oprowadzają po byłym niemieckim obozie Auschwitz. Organizuje wystawy i zajmuje się wolontariatem.
Sprawa siedziby Centrum, powołanego jeszcze w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, od lat nie mogła znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. W 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego, co umożliwiało adaptację. Nie było jednak pieniędzy.
We wrześniu 2016 r. wicepremier prof. Piotr Gliński podpisał w Oświęcimiu umowę na dofinansowanie adaptacji zabytkowego budynku z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał 2 lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/