Wychowankowie ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło Życie - modlili się w poniedziałek w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla w intencji jego beatyfikacji. 27 lutego mija 25. rocznica śmierci twórcy ruchu oazowego. „Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki znał swoje powołanie do świętości, wiedział, co należy czynić i podejmował oparte o wiarę działania” - powiedział podczas mszy arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Przytoczył też fragment testamentu ks. Blachnickiego, w którym wyznaje on, że od czasu nawrócenia w celi śmierci katowickiego więzienia w czasie II wojny światowej, we wszystkim co robił, kierował się wiarą.
Franciszek Blachnicki był organizatorem ruchu oazowego. Ruch Światło-Życie rozwinął się z zamkniętych, 15-dniowych rekolekcji, zorganizowanych przez ks. Blachnickiego po raz pierwszy w 1954 r. Największy rozwój ruchu oazowego nastąpił w latach 1970-80.
Abp Skworc przypomniał, że ks. Blachnicki wielokrotnie doświadczył poniżenia, szczególnie w czasie okupacji i w okresie PRL, a cierpiał dlatego, że był bezkompromisowym chrześcijaninem i kapłanem.
Zwracając się do zgromadzonych w świątyni wychowanków ks. Blachnickiego - duchownych i świeckich - abp Skworc zaapelował, by jednoczyli się w modlitwie o beatyfikację ks. Blachnickiego. „Módlmy się, aby przez akt beatyfikacji zostało potwierdzone nasze przekonanie o świętości jego życia, o heroiczności cnót” - powiedział hierarcha.
Franciszek Blachnicki urodził się 1921 roku w Rybniku. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji, w czerwcu 1940 r. został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Został skazany na karę śmierci, następnie ułaskawiony. W latach 1942-45 przebywał w innych niemieckich obozach i więzieniach.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. Od 1957 roku prowadził działalność na rzecz trzeźwości pod nazwą "Krucjata Wstrzemięźliwości". W 1960 roku ówczesne władze zlikwidowały centralę Krucjaty, a ks. Blachnickiego aresztowano w marcu 1961 roku pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i rozpowszechniania informacji o prześladowaniu Kościoła w Polsce. Został skazany na 13 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata. Potem pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Franciszek Blachnicki był organizatorem ruchu oazowego. Ruch Światło-Życie rozwinął się z zamkniętych, 15-dniowych rekolekcji, zorganizowanych przez ks. Blachnickiego po raz pierwszy w 1954 r. Największy rozwój ruchu oazowego nastąpił w latach 1970-80.
W chwili wybuchu stanu wojennego ks. Blachnicki był poza granicami kraju, władze komunistyczne nie zgodziły się na jego powrót. Osiadł w polskim ośrodku Marianum w Carlsbergu (Niemcy). Zmarł w 1987 r. w Niemczech. W 1994 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.(PAP)
kon/ abr/