Holokaust

22.09.2011 aktualizacja 14.07.2016

W Wilnie odczytywanie nazwisk Żydów straconych w czasie wojny

W przeddzień dnia upamiętniającego zagładę litewskich Żydów w czwartek rano w wileńskim kościele św. Katarzyny rozpoczęto odczytywanie tysięcy nazwisk osób więzionych w wileńskim getcie i zamordowanych w Ponarach. Odczytywanie nazwisk potrawa 15 godzin, od 7.00 do 22.00 czasu lokalnego. Nazwiska czyta kilkudziesięciu mieszkańców i gości Wilna.

23 wrześnie Litwa upamiętnia zagładę litewskich Żydów. W tym dniu w 1943 roku rozpoczęto likwidację wileńskiego getta. W czasie wojny na Litwie zostało zamordowanych ponad 200 tysięcy Żydów, czyli 90 proc. przedwojennej społeczności żydowskiej.

Rok 2011 został ogłoszony na Litwie Rokiem Pamięci Ofiar Holokaustu. Przed rokiem litewski Sejm potępił zagładę, której "dokonali naziści i ich kolaboranci na Litwie" oraz zapowiedział "walkę z jakimikolwiek przejawami antysemityzmu". W specjalnej uchwale napisano: "Tragedia litewskich Żydów w czasie nazistowskiej okupacji jest również tragicznym elementem naszej historii".

Zainaugurowane w czwartek obchody upamiętniające zagładę Żydów potrwają na Litwie przez kilka dni. W pięciu litewskich miastach odbędą się m.in. "Marsze żywych" z udziałem Litwinów, Niemców i Żydów, którzy przeżyli Holokaust, a także ich potomków. Odbędą się też wieczory pamięci i odsłoniętych zostanie kilku tablic pamiątkowych.

Główne uroczystości odbędą się w piątek w podwileńskim lesie w Ponarach, w miejscu zagłady Żydów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ala/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL