II wojna światowa

01.09.2018

Warszawa: politycy upamiętnili 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Politycy PO i Nowoczesnej oddali hołd ofiarom II wojny światowej w Warszawie m.in. pod Grobem Nieznanego Żołnierzy i pod pomnikiem prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Szef PO Grzegorz Schetyna podkreślał dramatyczną historię stolicy. Warszawski Kukiz'15 złożył w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej wieniec przy pomniku Starzyńskiego.

Delegacja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, w której skład wchodzili przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, szefowa Nowowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz politycy obu partii m.in.: Sławomir Neumann, Rafał Trzaskowski, Jan Grabiec, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Paweł Rabiej, w sobotę oddała hołd pierwszym cywilnym ofiarom II wojny światowej na ul. Obozowej, pod Grobem Nieznanego Żołnierza i na koniec pod pomnikiem prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego na placu Bankowym vis-a-vis warszawskiego ratusza.

"Jesteśmy wszędzie tam, gdzie możemy uczcić pamięć ofiar, bohaterstwo żołnierzy, ludności cywilnej, wszystkich ofiar II wojny światowej, ale jesteśmy w Warszawie dlatego, żeby podkreślić tragiczną, dramatyczną historię tego miasta" - mówił po złożeniu kwiatów Grzegorz Schetyna. "Jesteśmy tu, pod pomnikiem prezydenta Stefana Starzyńskiego, który jak mało kto w historii w historii Warszawy, zapisał się wielkimi zgłoskami w tej księdze stołecznego miasta" - podkreślał.

Schetyna przekonywał, że "pokolenia, które po 1939 r. przez dekadę, przez wiele, wiele lat nie mogły budować Warszawy wolnej, suwerennej, Warszawy obywatelskiej, Warszawy demokratycznej - dzisiaj mają taką szansę".

Szef PO powiedział, że jest przekonany, że Rafał Trzaskowski, który kandyduje w tych wyborach jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, będzie dobrym prezydentem Warszawy i "podejmie wielkie wyzwanie dumnego miasta tak, że będziemy my wszyscy, mieszkańcy Warszawy, wszyscy Polacy, szczęśliwi i dumni z takiego prezydenta".

Z kolei Rafał Trzaskowski podkreślał, że "nieprzypadkowo zbieramy się tutaj, 1 września, przed pomnikiem Stefana Starzyńskiego, dlatego, że Starzyński jest symbolem - symbolem osoby, która potrafiła patrzeć w przód, planować na kilkanaście lat do przodu, człowiekiem, który zaproponował dla Warszawy metro, wymyślił koncepcję zbliżenia się Warszawy do Wisły, bulwary, zaprojektował mnóstwo tras tramwajowych, trasę Północ-Południe czy nawet połączenie Śródmieścia, gdzie jesteśmy, z Żoliborzem".

Jak ocenił Trzaskowski, "przez te ostatnie lata wizja prezydenta Starzyńskiego była realizowana" przez prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Trzaskowski dodał, że mimo to jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, m.in. "dokończenie zbliżenia miasta do Wisły". Zaznaczył, że ten projekt był dla Stefana Starzyńskiego "niesłychanie istotny", jako rzecz konieczna do zrobienia wymienił też rozbudowę metra. "Ale wszyscy pamiętamy o tych słowach o wielkiej Warszawie, które Starzyński wygłosił w momencie, gdy Niemcy atakowały Warszawę i pamiętamy, że nie chodziło tu tylko o inwestycje, ale też o to, że Warszawa jest wielka duchem i to jest niesłychanie istotne, by wzmacniać tożsamość naszego miasta - miasta otwartego i europejskiego, ale też - co przede wszystkim jest dla mnie ważne - zaprojektować to miasto dla wszystkich" - dodał. 

Warszawski Kukiz'15 złożył w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej wieniec przy pomniku prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Poseł ruchu i kandydat na prezydenta Warszawy Marek Jakubiak podkreślał, że Starzyński to "prezydent godny naśladowania" i we wrześniu 1939 r. "zachował się jak trzeba".

W sobotę w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej przy pomniku Stefana Starzyńskiego Marek Jakubiak w towarzystwie warszawskich działaczy ruchu Kukiz'15 złożył wieniec.

Kandydat na prezydenta Warszawy symbolicznie uhonorował w ten sposób człowieka, który w krytycznym i tragicznym momencie polskiej historii wykazał się niezwykłą odpowiedzialnością i zaradnością. "Zebraliśmy się pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego, ponieważ uważamy, że to jest prezydent godny naśladowania. To jest ten prezydent, który wybudował w ciągu pięciu lat 100 tysięcy mieszkań" - powiedział PAP Jakubiak.

Podkreślił on, że Starzyński we wrześniu 1939 r. "zachował się jak trzeba". "Dowódca wojsk wysłał po niego samolot z rozkazem ewakuacji. Odmówił, ponieważ uznał, że jego miejsce jest wśród warszawiaków, bo jest prezydentem warszawiaków. To jest ta decyzja, która powoduje, że myślimy o nim jako o bohaterskim prezydencie Warszawy" - powiedział Jakubiak.

Przypomniał również słowa, które zostały wypowiedziane przez Starzyńskiego w jego ostatnim przemówieniu radiowym: "Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka". Przemówienie to zostało nadane 23 września 1939 r.

Kandydat na prezydenta stolicy z ramienia Kukiz'15 przypomniał także, że bohaterską i heroiczną postawą wykazali się zwykli warszawiacy, którzy do ostatnich sił bronili honoru stolicy.

(PAP)

gb/ wni/ jbp/

gb/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL