Wspominamy ofiary rzezi na kresach Południowo-Wschodnich nie po to, by drażnić Ukraińców, ale by docierać do prawdy, która jest podstawą do zrozumienia, do pojednania i do współpracy kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w homilii arcybiskup Ignacy Dec.
Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu zorganizowało w piątek uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodniczych mordów na kresach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów.
Mszy świętej przewodniczył metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny. W uroczystościach pod wrocławskim pomnikiem ofiar uczestniczyli m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński, władze samorządowe i wojewódzkie oraz kilkuset mieszkańców Kresów oraz rodziny pomordowanych. To właśnie na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej osiedliło się ponad pół miliona repatriantów ze Wschodu.
Przewodniczący stowarzyszenia Szczepan Siekierka podkreślił, że pod pomnikiem znajduje się ziemia z kilkudziesięciu cmentarzy, gdzie spoczywają ofiary zbrodni. Pochowano tam też Ukraińców, którzy pomagali ratować polskie rodziny i płacili za to własnym życiem.
W uroczystościach pod wrocławskim pomnikiem ofiar uczestniczyli m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński, władze samorządowe i wojewódzkie oraz kilkuset mieszkańców Kresów oraz rodziny pomordowanych. To właśnie na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej osiedliło się ponad pół miliona repatriantów ze Wschodu.
„Nigdy nie chcieliśmy odwetu, nie obwinialiśmy narodu czy państwa ukraińskiego, ale zawsze tylko tych zbrodniarzy, którym ich liderzy podszeptywali zbrodniczą ideologię ludobójstwa i czystki etnicznej” - dodał Siekierka.
Marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec poinformował o współorganizowanej od kilku lat przez władze samorządowe akcji „Mogiłę swego pradziada ocal od zapomnienia”, w ramach której co roku kilkuset dolnośląskich uczniów porządkuje polskie cmentarze na Kresach.
„Ci młodzi ludzi, wasi wnuczkowie przebywając tam kilka tygodni poznają swoich ukraińskich rówieśników i opowiadają im o tym, co się stało przed laty. Następne pokolenia znajdują wspólny język, co nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania o ofiarach rzezi wołyńskiej” - dodał Jurkowlaniec.
Wręczono również na wniosek sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa siedem medali opiekuna miejsc pamięci narodowej. Złote medale odebrali: biskup świdnicki Ignacy Dec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. Andrzej Tomko, marszałek Rafał Jurkowlaniec, Elżbieta Berezowska i Zygmunt Bukowski, a srebrne otrzymali Tomasz Drop oraz Jan Szejner.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał honorowe obywatelstwo 11 działaczom kresowych organizacji i stowarzyszeń, którym wręczono odznaki zasłużonych dla Dolnego Śląska.
W 2013 r. przypada 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zginęło tam, według różnych szacunków, od 80 - 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską.
Rzeź na Wołyniu nazywana jest w Polsce ludobójstwem, na Ukrainie zaś określana mianem "tragedii" bądź "wydarzeń" wołyńskich. (PAP)
ros/ ula/ ls/