Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Ukielski został wybrany do pięcioosobowej rady Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Jednym z celów Platformy jest doprowadzenie do powstania trybunału, który sądziłby zbrodnie komunizmu – podkreśla Ukielski.
Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Instytutu Pamięci Narodowej Agnieszka Sopińska-Jaremczak będzie to trzecia kadencja dr Pawła Ukielskiego w Platformie Europejskiej Pamięci i Sumienia.
To międzynarodowa organizacja pozarządowa non-profit, która powstała w 2011 roku. Zrzesza 51 organizacji publicznych i społecznych z Unii Europejskiej, Mołdawii, Ukrainy, Kanady i USA, które zajmują się badaniem, dokumentowaniem i edukowaniem na temat totalitaryzmów europejskich w XX wieku. Prowadzi też działalność wydawniczą, edukacyjną i wystawienniczą.
"Jednym z głównych długotrwałych celów Platformy jest doprowadzenie do powstania międzynarodowego trybunału, który sądziłby zbrodnie komunizmu" – powiedział Ukielski cytowany w komunikacie IPN. Jak podkreślił, niezwykle istotne są doświadczenia IPN, które już dziś są wykorzystywane w pracach Platformy.
W tym roku zjazd Platformy odbył się we Wrocławiu w dniach 18-19 listopada. Wstępnie planuje się, że kolejny zjazd odbędzie się w Kijowie.
W rezolucji z kwietnia 2009 r. Parlament Europejski wezwał do utworzenia Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, która zapewniłaby wsparcie dla tworzenia sieci i współpracy między krajowymi ośrodkami badawczymi, specjalizującymi się w dziedzinie historii totalitaryzmu oraz dla stworzenia ogólnoeuropejskiego centrum dokumentacji lub pomnika ofiar wszystkich reżimów totalitarnych. Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia w 2011 r. w Pradze powołali przedstawiciele 21 instytucji. (PAP)
agz/ par/