Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas dwudniowej wizyty w Szwajcarii wziął udział w otwarciu nowej siedziby ambasady RP w Bernie oraz otwarciu konsulatu honorowego w Bazylei – poinformował w komunikacie MSZ.
MSZ poinformował również, że podczas wizyty Szynkowskiego vel Sęka odbyły się też konsultacje polityczne, których głównym przedmiotem były dalsze losy Muzeum Polskiego w Rapperswilu. "Muzeum Polskie jest chronionym zabytkiem kultury. Można rozmawiać o wszystkim, ale nie o jego likwidacji" – powiedział wiceminister, cytowany w komunikacie.
Podczas rozmowy z sekretarzem stanu Szwajcarii Roberto Balzarettim wiceszef MSZ wyraził nadzieję na osiągnięcie "satysfakcjonującego rozwiązania" w kwestii Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
Według MSZ, Szynkowski vel Sęk wręczył nominację nowemu konsulowi honorowemu RP w Bazylei Danielowi Pfirterowi i uczestniczył w otwarciu Konsulatu Honorowego w Bazylei, który będzie działał na terytorium północno-zachodnich kantonów Szwajcarii. Wiceszef MSZ wraz z Balzarettim zwiedził wystawę w Muzeum Żydowskim, poświęconą m.in. Aleksandrowi Ładosiowi i jego dyplomatom ratujących Żydów z Zagłady.
We wtorek Szynkowski vel Sęk otworzył nową siedzibę polskiej ambasady, która zastąpiła stary budynek powstały w latach 60. Jak poinformował w komunikacie MSZ, willa z 1907 roku była przez lata używana jako przedstawicielstwo handlowe, a od 2017 roku poddawana była renowacji oraz przystosowaniu do wymogów służenia jako placówka.
"W położonej obok rezydencji ambasadora RP, Szynkowski vel Sęk otworzył izbę pamięci Aleksandra Ładosia. Powstała ona dzięki pracy Instytutu Pileckiego w dawnym gabinecie, polskiego dyplomaty, gdzie mieścił się faktyczny sztab akcji ratunkowej" - czytamy w komunikacie.
W otwarciu izby pamięci wziął także udział ustępujący ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch, który przyczynił się do popularyzacji pamięci tzw. grupy Ładosia. "Bardzo dziękuję Instytutowi Pileckiego za wspaniałą izbę pamięci Aleksandra Ładosia w jego dawnym gabinecie w ambasadzie RP w Szwajcarii. Otworzył ją dzisiaj wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. To również rodzaj mojego pożegnania. Od soboty w ambasadzie RP w Turcji" - napisał na Twitterze Kumoch, który będzie teraz ambasadorem w Turcji.
Historię działalności Aleksandra Ładosia i jego grupy jako pierwsi opisali w 2017 r. dziennikarze "Dziennika. Gazety Prawnej" Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz.
W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, poza Aleksandrem Ładosiem byli to jego zastępca Stefan Ryniewicz, dyplomata Juliusz Kuehl, a przede wszystkim konsul Konstanty Rokicki, który przyczynił się osobiście do powstania około 50 proc. wszystkich dokumentów określanych mianem paszportów Ładosia. Do grupy należeli także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.
W grudniu 2019 r. Instytut Pileckiego opublikował Listę Ładosia - naukowo opracowany imienny spis ponad 3,2 tys. zidentyfikowanych posiadaczy paszportów kilku krajów latynoamerykańskich, także zaświadczeń o obywatelstwie części z tych państw, wystawionych osobom pochodzenia żydowskiego przez Poselstwo RP w Szwajcarii we współpracy z organizacjami żydowskimi. Posiadanie tych dokumentów uratowało przed śmiercią część Żydów, którzy w okresie II wojny światowej byli systematycznie i masowo wywożeni przez niemieckich nazistów do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Publikację Lista Ładosia przygotował czteroosobowy zespół: dr Jakub Kumoch (redaktor naukowy), Monika Maniewska, Jędrzej Uszyński i Bartłomiej Zygmunt, a wydał Instytut Pileckiego. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ par/