21.10.2010 aktualizacja 13.08.2016

"Włóż buty, przyjdź do Huty" - ścieżka edukacyjna po Nowej Hucie

20.10.2010. Kraków (PAP) - Spacer po Nowej Hucie z odtwarzaczem mp4, połączony z odkrywaniem historii tego socjalistycznego niegdyś miasta, a dziś dzielnicy Krakowa, będzie możliwy od czwartku przez siedem dni w tygodniu.

nowahutaKrakowskie Muzeum PRL-u, będące oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie, oraz nowohucka filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przygotowały multimedialną ścieżkę edukacyjną po Nowej Hucie. Zwiedzanie trwa od 1,5 do ok. 2,5 godziny.

W trakcie spaceru po najważniejszych miejscach Nowej Huty turysta może wysłuchać i obejrzeć nagrania audio-wideo z relacjami historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego, architektów, budowniczych i mieszkańców Nowej Huty.

"A wszystko ilustrowane jest materiałami archiwalnymi, zdjęciami, reprodukcjami plakatów, fragmentami starych kronik filmowych. Idąc możemy wysłuchać tak wyjątkowych relacji, jak opowieść prof. Stanisława Juchnowicza z zespołu architektów projektujących Nową Hutę. To niezapomniane historie ludzkie osób, które dziś nam o tym opowiadają. Ścieżka, to nie tylko spacer i słuchanie przewodnika, ale zachęcamy też do rozwiązywania zadań, które przygotowaliśmy na trasie" - zachwala kierownik Muzeum PRL-u, Jadwiga Emilewicz.

Według organizatorów, projekt "Włóż buty, przyjdź do Huty" jest pierwszą w Polsce multimedialną ścieżką edukacyjną z elementami gry ulicznej.

Zwiedzanie jest bezpłatne, wystarczy z siedziby Muzeum PRL-u w dawnym Kinie Światowid lub z oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Dzieje Nowej Huty na os. Słonecznym 16 zabrać kilkunastostronicowy przewodnik i odtwarzacz mp4. Wypożyczając urządzenie, trzeba zostawić w depozycie dokument ze zdjęciem.

"Za jakiś czas materiały audiowizualne będzie można pobrać na swój własny sprzęt ze strony internetowej Muzeum PRL-u i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To chyba najlepsze, bo prawie każdy ma teraz telefon komórkowy, z którym może zwiedzać, a potem na stałe zachować te materiały" - podkreśla Paweł Jagło z nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na trasie spaceru - m.in. pierwszy plac w Nowej Hucie, pierwszy budynek Nowej Huty, największy bunkier, Plac Centralny, Aleja Róż z miejscem, gdzie stał pomnik Lenina, Park Ratuszowy, osiedle Urocze, nowohuckie kościoły, teatr i spojrzenie z oddali w kierunku kombinatu metalurgicznego, od którego wszystko się zaczęło.

Multimedialne "spacerowniki" na mp4 można odbierać w dni powszednie od 9 do 15, a w soboty i niedziele od 10.30 do 14.

Pomysł utworzenia ścieżki multimedialnej jest inicjatywą Muzeum PRL-u, które zaprosiło do współpracy merytorycznej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Realizacja projektu "Włóż buty, przyjdź do Huty" kosztowała 65,5 tys. zł. Prawie połowę tej kwoty wyłożył regionalny samorząd w ramach programu "Mecenat Małopolski".(PAP)

czo/ abe/ mow/

Na zdjęciu: Młodzież z krakowskiej organizacji ZMP otrzymała skierowanie do Nowej Huty. Kraków, 10.1952 r. Foto.: PAP/CAF/Otto Link 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL