Polska po 1989 roku

05.09.2019

Wmurowano kamień węgielny pod budynek bydgoskiej delegatury IPN

Przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budynek siedziby Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Fot. PAP/T. Żmijewski Przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budynek siedziby Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Fot. PAP/T. Żmijewski

W Bydgoszczy wmurowano w czwartek kamień węgielny pod nową siedzibę Delegatury Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Powstający w śródmieściu obiekt o powierzchni 3 tys. m kw. ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

W uroczystości udział wzięli m.in. wiceprezes IPN Jan Baster, przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

CZYTAJ TAKŻE

"Wmurowanie kamienia węgielnego pod siedzibę Delegatury Oddziału IPN w Gdańsku to nie tylko wielkie święto dla pracowników Instytutu, ale również wszystkich, którzy z naszych produktów korzystają. Nasze działania związane z publikacjami, konferencjami naukowymi, filmami, a przede wszystkim z edukacją i pracą naukową powoduje, że jesteśmy jedną z najważniejszych, a może najważniejszą instytucją, która w Polsce realizuje mądrą polityką historyczną" - powiedział Baster.

Wiceprezes IPN podkreślił, że zakres działalności IPN jest bardzo szeroki. Wymienił takie obszary, jak gromadzenie i udostępnianie dokumentów, prace pionu prokuratorskiego i biura lustracyjnego, upamiętnianie wydarzeń i bohaterów, poszukiwanie i identyfikacja ofiar dwóch totalitaryzmów.

"Po to żeby być dobrym Polakiem, patriotą trzeba znać swoją historię, znać bohaterów i być dumnym z nich, ale trzeba też znać prawdę. IPN wykonuje olbrzymią pracę w dziedzinie zabezpieczania archiwaliów, akt, materiałów dotyczących naszej historii w zakresie ich przebadania i edukacji społeczeństwa, także obrony przed kłamstwami na temat wielu aspektów naszej historii płynących z zagranicy" - mówił przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak.

Baster podkreślił, że delegatura IPN Bydgoszczy od lat korzysta z wynajętych pomieszczeń urzędu miasta, a budowa siedziby była odkładana między innymi z powodów finansowych. "Teraz sytuacja finansowa Instytutu trochę zmieniła się i dlatego bardziej stać nas na to. Trzy lata temu otrzymaliśmy działkę pod budowę, co pozwala na ustabilizowanie sytuacji delegatury. Budynek został zaprojektowany i jest budowany pod konkretne potrzeby" - dodał Baster.

Przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak zwrócił podkreślił, że w nowej siedzibie delegatura jeszcze lepiej będzie mogła realizować swoje zdania. Zaznaczył, że polityka historyczna to nie jest, jak się nieraz zarzuca, propaganda, upiększanie i perfumowanie historii, ale przedsięwzięcie nastawione na przekazywanie Polakom tego, co najpiękniejsze i najbardziej wartościowe w dziejach, bez zamykania oczu na rzeczy mniej przyjemne.

CZYTAJ TAKŻE

"Po to żeby być dobrym Polakiem, patriotą trzeba znać swoją historię, znać bohaterów i być dumnym z nich, ale trzeba też znać prawdę. IPN wykonuje olbrzymią pracę w dziedzinie zabezpieczania archiwaliów, akt, materiałów dotyczących naszej historii w zakresie ich przebadania i edukacji społeczeństwa, także obrony przed kłamstwami na temat wielu aspektów naszej historii płynących z zagranicy" - powiedział prof. Polak.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że przez dotychczasowe cztery lata sprawowania funkcji, jego współpraca z IPN układała się bardzo dobrze, wspólnie zorganizowano wiele wydarzeń o charakterze historycznym.

Budynek delegatury oddziału IPN jest budowany na działce przekazanej na ten cel w 2016 r. Skarbowi Państwa decyzją Rady Miasta Bydgoszczy. W latach 2016-2018 powstał projekt obiektu, a w grudniu 2018 r. została zawarta umowa z wykonawcą, w której przewidziano zakończenie prac do końca kwietnia 2021 r. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Jarosław Szczupak, prezes firmy Alstal prowadzącej budowę zadeklarował, że obiekt będzie gotowy pół roku przed terminem.

W nowym budynku delegatury będą pokoje poszczególnych działów, magazyn archiwaliów, sala konferencyjno-wystawiennicza, biblioteka i punkt sprzedaży wydawnictw. Wstępny koszt inwestycji to 37 mln zł. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL