„Czym jest wolność, wie ten, co ją stracił” - mówiła podczas obchodów Święta Niepodległości w Kielcach wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. „Oddajemy cześć bohaterom tamtych czasów, którzy żyjąc 123 lata w niewoli, nie pozwolili wyrwać sobie Polski z serca” – dodała.
Główne Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w stolicy regionu świętokrzyskiego w poniedziałek od złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu kolejowym.
W kieleckiej Bazylice Katedralnej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. „Wzruszenie ogarnia ludzkie serce, że minęły już czasy tak misternie utkanej intrygami niewoli, a Polacy, jak kraj długi i szeroki, mogą świętować 101. rocznicę niepodległości" - powiedział w homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.
„Na tych przysłowiowych 101 kartkach nowych dziejów zapisana została jakże bogata historia kolejnych pokoleń Polaków. Ich odwagi i miłości do ojczyzny, nadziei i oczekiwania, tęsknoty za wolnością, prawdą, jednością i autentyczną solidarnością” – podkreślił ordynariusz diecezji kieleckiej.
Po nabożeństwie przed Muzeum Narodowym wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na Plac Wolności, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana wart, apel pamięci, wspólnie odśpiewano też Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego - Marsz Pierwszej Brygady. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek odczytała list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
„Naszą wdzięczną pamięcią w tym szczególnym dniu, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, obejmujemy nie tylko tych naszych przodków, którzy tę wolność wywalczyli, ale również tych, którzy później jej bronili, a następnie ją wzmacniali, budując II Rzeczpospolitą” – podkreślił w liście Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, że „na nas, jako na ich dłużnikach i spadkobiercach, spoczywa obowiązek stania na straży tej wolności”.
„To dzięki m.in. waszym, szanowni państwo, wysiłkom i staraniom budujemy Polskę mocną duchem. Rzeczpospolitą obywateli dumnych z jej przeszłości oraz świadomych tego, jak wielkim skarbem jest nasza narodowa niezawisłość” – zaznaczył prezes Kaczyński.
Wojewoda Wojtyszek podkreśliła w swoim wystąpieniu, że czym jest wolność, wie ten, co ją stracił. „Dziś oddajemy cześć bohaterom tamtych czasów, którzy żyjąc 123 lata w niewoli, nie pozwolili wyrwać sobie Polski z serca. Dlatego my dzisiaj, stojąc przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, dziękujemy im i pamiętamy o nich, tworząc naszą ojczyznę dalej wolną, niepodległą i silną na arenie międzynarodowej” – powiedziała wojewoda świętokrzyski.
List do uczestników uroczystości skierował też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odczytał go komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach płk Paweł Chabielski. „Co roku 11 listopada siły zbrojne wspominają swoich poprzedników, którzy dali przykład, jak walczyć o to, co najważniejsze – własne państwo. Musimy jednak pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dlatego Wojsko Polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt i współpracuje z sojusznikami” – napisał w liście Błaszczak. „Dzięki temu możemy cieszyć się Polską” - dodał szef MON.
„Jestem głęboko przekonany, że tak samo jak w czasie II Rzeczpospolitej, tak i obecnie Wojsko Polskie będzie ważnym elementem życia społecznego jednoczącym nas wszystkich wokół sprawy najważniejszej – niepodległej i bezpiecznej Polski” – zaznaczył Błaszczak.
Podczas uroczystości na Placu Wolności pożegnano też żołnierzy wyjeżdżających na misje pokojowe do Libanu i Kosowa. „Jesteście ambasadorami Rzeczypospolitej, którzy nosząc biało-czerwoną flagę na ramieniu, reprezentujecie dobre imię żołnierza Wojska Polskiego. To od was, od waszych umiejętności i doświadczenia będzie zależało, w jaki sposób polskie siły zbrojne będą odbierane w środowisku międzynarodowym i jaki wizerunek Polski pozostawicie po sobie” – zwrócił się do wyjeżdżających żołnierzy płk. Chabielski.
Obchodu Święta Niepodległości rozpoczęły się w Kielcach już w środę, koncertem patriotycznym „Hej, Orle Biały…” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza w Filharmonii Świętokrzyskiej. W niedzielę tradycyjnie odbył się Bieg Niepodległości. W jego XII edycji biegacze rywalizowali na dwóch dystansach - 10 km i 1918 metrów. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ jann/