Stalinizm

01.03.2012 aktualizacja 14.07.2016

Wrocławskie obchody: żołnierze wyklęci stanęli do nierównej walki z komunizmem

Żołnierze wyklęci stanęli do nierównej walki z komunizmem. Walczyli o Polskę, a zostali wyklęci - mówił w czwartek pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego przez UB w 1948 r., zgromadziła się młodzież wrocławskich szkół gimnazjalnych i średnich, przedstawiciele władz państwowych oraz miejskich. Modlitwę w intencji zamordowanych żołnierzy poprowadził kardynał Henryk Gulbinowicz, b. metropolita wrocławski. Na zakończenie odczytano także Apel Pamięci.

Wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska przypomniała, że rok temu odsłonięto we Wrocławiu pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego, jak podkreśliła, najbardziej ofiarnego i bohaterskiego żołnierza wyklętego. „Składam hołd nie tylko jemu, ale i wszystkim żołnierzom wyklętym, dla których dobro ojczyzny było ważniejsze od spraw osobistych” - mówiła Mańkowska.

Z kolei wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski powiedział, że prawda zwyciężyła, o czym świadczy pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu. Jak mówił, prawda musiała się przebijać długie lata, aby można było dzisiaj spokojnie stać pod pomnikiem w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i składać im hołd.

Później w Sali Wójtowskiej Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie z laureatami I Edycji Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie naszej wolności”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Odra-Niemen, a prace oceniane były przez historyków IPN we Wrocławiu.

Wieczorem Narodowe Odrodzenie Polski we Wrocławiu zapowiedziało swoje uroczystości oraz marsz poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na siedmiu osobach z kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. (PAP)

umw/ mlu/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL