Europa i świat po 1989 roku

02.11.2018

Wspólny apel o poszukiwanie polskich strat wojennych jednym z głównych tematów spotkania ministrów kultury Polski i Niemiec

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i pełnomocnik rządu Niemiec ds. kultury i mediów Monika Gruetters. Fot. Danuta Matloch. Źródło: MKiDN Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i pełnomocnik rządu Niemiec ds. kultury i mediów Monika Gruetters. Fot. Danuta Matloch. Źródło: MKiDN

Wspólny apel na łamach niemieckich mediów o poszukiwanie polskich strat wojennych był jednym z głównych tematów rozmowy wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z pełnomocnik rządu Niemiec ds. kultury i mediów Moniką Gruetters - poinformował w piątek resort.

Spotkanie szefów resortów kultury obu krajów odbyło się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych przeprowadzonych w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Poza tym w rozmowach dwustronnych wzięli udział ministrowie obu rządów.

Jak poinformowało MKiDN, podczas rozmów ministrów kultury Polski i Niemiec omówiono m.in. możliwości wspólnych działań obu ministerstw w obszarze promocji i upowszechnienia wiedzy o polskich stratach wojennych w dziedzinie dóbr kultury na terenie Niemiec.

"Zaproponowano skierowanie na łamach niemieckich mediów wspólnego apelu (tzw. open call) obu ministrów do instytucji i osób prywatnych w Niemczech o weryfikację posiadanych zbiorów w celu identyfikacji polskich strat wojennych w oparciu o polską bazę danych" - podał resort kultury

Polska baza danych dzieł utraconych podczas II wojny światowej jest prowadzona przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury MKiDN i obejmuje ok. 63 tys. obiektów. Jest dostępna w języku polskim pod adresem http://www.dzielautracone.gov.pl lub w wersji anglojęzycznej: http://lootedart.gov.pl/en/.

Podczas rozmów Gliński i Gruetters "pozytywnie" ocenili wydarzenia organizowane przez polskie instytucje kultury w Niemczech z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - podał resort.

Poinformował, że strona niemiecka została zaproszona do włączenia się w polski projekt 100 rzeźb pomnikowych na stulecie niepodległości, mający na celu przywrócenie rzeźby jako formy wyrazu artystycznego w przestrzeni publicznej. Strona niemiecka mogłaby przekazać jedną z rzeźb.

Rozmówcy wyrazili również wolę organizacji w najbliższym czasie polsko-niemieckiej wystawy poświęconej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę, że Rząd RP wspiera inicjatywę wzniesienia w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej. Debata na ten temat prowadzona jest w niemieckim Bundestagu" - napisano.

Ministrowie rozmawiali również o wzmocnieniu i systematyzacji współpracy instytucjonalnej w dziedzinach: muzeów i miejsc pamięci oraz archiwów. "W obszarze polsko-niemieckiego dialogu muzealników współpraca może być rozwijana z wykorzystaniem specjalistycznej wiedzy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów po stronie polskiej, a po stronie niemieckiej – Niemieckiego Związku Muzeów oraz innych instytucji branżowych" - zaznaczono. Poinformowano, że współpraca będzie obejmować także m.in. Muzeum Getta Warszawskiego oraz nowe Centrum Edukacji przy Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W dziedzinie archiwów istotną rolę będzie odgrywać współpraca niemieckiego Archiwum Federalnego z Instytutem Pileckiego, który dokumentuje i prowadzi badania historii XX wieku, a także z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych.

Ministrowie zgodzili się także co do tego, że należy powrócić do organizacji wzajemnych sezonów kultury w obu krajach.

Ustalenia z rozmowy bilateralnej ministrów zostały zaprezentowane na sesji plenarnej obu rządów.(PAP)

itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL