Dekada Gierka

11.02.2010 aktualizacja 22.03.2018

Wystawa i publikacja o łódzkiej opozycji demokratycznej lat 70.

11.02.2010. Warszawa (PAP) - Sylwetki i losy przedstawicieli łódzkiej opozycji demokratycznej końca lat 70. są tematem wystawy dostępnej od czwartku w stołecznej siedzibie IPN. Ekspozycji towarzyszyła promocja wydawnictwa zawierającego relacje uczestników tamtych wydarzeń.

Na wystawie "+Puls+ - nieregularny kwartalnik literacki 1977-1981 - fenomen wolnego słowa" zaprezentowano sylwetki twórców i współpracowników pisma, m.in. Jacka Bierezina, Witolda Sułkowskiego, Tadeusza Walendowskiego, Tomasza Filipczaka, Leszka Szarugi i Ewy Sułkowskiej-Bierezin. Znalazły się na niej także dokumenty SB z ich inwigilacji oraz maszyny do pisania i powielacze z tamtego okresu.

"Środowisko +Pulsu+ w dużej mierze związane było z działalnością łódzkiego Komitetu Obrony Robotników. Historia opozycyjnej działalności bohaterów wystawy sięgała udziału w protestach roku 1968, później była kontynuowana, a wielu z nich zostało w stanie wojennym internowanych. Poprzez tę ekspozycję chcieliśmy przypomnieć, że w +czerwonej+ Łodzi także miała miejsce działalność opozycyjna; publikowano również wydawnictwa" - mówił szef łódzkiego oddziału IPN Marek Drużka.

W ocenie jednej z bohaterek wystawy, Ewy Sułkowskiej-Bierezin, fenomen "Pulsu" polegał przede wszystkim na tym, że do tej pory dobrze się go czyta, także jako czasopismo. "Wydaje się, że może to być związane z faktem, że twórcy +Pulsu+ nie nastawiali się tylko na walkę o prawdę czy strategię opozycyjną, ale nie unikali opisu szarej, komunistycznej codzienności, wydobywając przez to jej absurdy. Sądzę, że jego (+PULSU+) prawdziwość wynikała także z faktu, że został stworzony spontanicznie, z potrzeby serca" - podkreśliła Sułkowska-Bierezin.

Prezentacji ekspozycji towarzyszyła promocja wydawnictwa "Niezależność najwięcej kosztuje. Relacje uczestników opozycji demokratycznej w Łodzi 1976-1980". To zbiór relacji opracowanych na podstawie rozmów z 18 działaczami łódzkiej opozycji ze środowisk m.in. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Wolnych Demokratów, Ruchu Młodej Polski czy Konfederacji Polski Niepodległej. W publikacji znalazły się relacje m.in. Benedykta Czumy, Marka Niesiołowskiego, Zdzisława Jaskuły, Józefa Śreniowskiego czy Bartosza Pietrzaka.

"Poprzez tę publikację chcieliśmy przybliżyć, zwłaszcza mieszkańcom innych miast, że w robotniczej Łodzi także działała opozycja. Postanowiliśmy poprzez osobiste relacje, opowieści uczestników tamtych wydarzeń opowiedzieć mało znaną historię ich działalności, celów, zadań, ich stosunku do władzy oraz przedstawić siebie wówczas i obecnie. Nie ingerowaliśmy w te opowieści, co dało możliwość stworzenia wyjątkowego świadectwa historii lat 70." - powiedział współredaktor publikacji, Leszek Próchniak z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. (PAP)

akn/ abe/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL