Dobiegła końca budowa Parku Pojednania Narodów w Oświęcimi, który powstał w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz. Od miejsca pamięci oddziela go rzeka Soła. Prace trwały od stycznia br. Park zajmuje powierzchnię 14 ha. Na jego obrzeżach zagospodarowane zostały trzy place. To przestrzenie, które w zamierzeniach projektantów, ułatwią spotkania turystów i mieszkańców Oświęcimia.
Powstały m.in. też nowe ścieżki spacerowe, głównie o nawierzchni mineralnej, ale w części także trawiastej, które połączone są z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Powstały też toalety, a istniejący parking został wyremontowany. Teren oświetliły nowe lampy.
Katarzyna Kwiecień poinformowała, że w parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano bowiem miejsce na ustawienie sceny – podała rzecznik magistratu w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień.
Koszt budowy parku wyniósł 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł.
Park jest częścią tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań. Jej realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których ok. 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Projekt zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, tak by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/