23 sierpnia zmarł w Warszawie jeden z najstarszych polskich dziennikarzy sportowych, twórca i redaktor naczelny "Dysku Olimpijskiego" Jerzy Rybiński.
Urodzony w stolicy 20 czerwca 1921 r. był absolwentem gimnazjum Tadeusza Czackiego (1938) i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza (1940). W czasie nauki zetknął się z wzorowo prowadzoną przez nauczycieli działalnością wychowania fizycznego. Interesował się lekką atletyką, pływaniem, hokejem na lodzie, spadochroniarstwem, a także szybownictwem.
We wrześniu 1939 r. był ochotnikiem w oddziałach broniących Warszawy przed najeźdźcą. W czasie okupacji redagował czasopisma "Płomień Szkolny", "Młody Las", pisał także z pasją sprawozdania z meczów piłki nożnej. Zawsze był dumny z legitymacji prasowej z marca 1939 r. podpisanej przez redaktora naczelnego ukazującego się w Warszawie "Startu" Grzegorza Aleksandrowicza.
Po wojnie Jerzy Rybiński był kierownikiem działu sportowego "Głosu Pracy" i redaktorem naczelnym "Dysku Olimpijskiego", sekretarzem redakcji "Przeglądu Sportowego" i dziennikarzem "Piłki Nożnej".
Pasją jego była także działalność społeczna w organizacjach sportowych. Piastował funkcję sekretarza zarządu głównego Kolejarza, członka zarządu PZPN i wiceprezesa PZLA.
Rybiński zapisał się także w historii polskiego dziennikarstwa sportowego działalnością w strukturach Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To dzięki niemu Polonusi rozsiani na świecie mieli kontakt z PKOl.
Jerzy Rybiński był ostatnim żyjącym członkiem założycielem w 1957 r. Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Za zasługi odznaczony został m.in. Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
jej/ km/ co/