Europa i świat po 1989 roku

23.02.2018

Zmarł Walentin Falin, doradca Michaiła Gorbaczowa w rozmowach o zjednoczeniu Niemiec

Walentin Falin, wysokiej rangi radziecki dyplomata, który w 1990 roku był doradcą ówczesnego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa w rozmowach o zjednoczeniu Niemiec, zmarł w czwartek w wieku 91 lat – poinformowały w piątek media w Moskwie.

Falin zajmował wysokie stanowiska w Komitecie Centralnym partii komunistycznej, był ambasadorem ZSRR w Niemczech Zachodnich w latach 1971-78. Był też naukowcem - germanistą oraz dziennikarzem specjalizującym się w sprawach międzynarodowych. W latach 80. XX wieku kierował Agencją Prasową Nowosti (APN) .

W 1979 roku Falin wystąpił przeciw wprowadzeniu wojsk radzieckich do Afganistanu. Został usunięty z aparatu Komitetu Centralnego KPZR i wrócił tam dopiero w okresie pieriestrojki, pod koniec lat 80. Był doradcą twórcy pieriestrojki, ówczesnego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, w rozmowach o zjednoczeniu Niemiec latem 1990 roku.

MSZ Niemiec podkreśliło w piątek rolę dyplomaty w tym procesie, jak i w zbliżeniu pomiędzy Republiką Federalną Niemiec i ZSRR w latach 70. XX wieku. Falin „przyczynił się do osiągnięcia bardzo dobrych dla obu stron” rezultatów w rozmowach o zjednoczeniu Niemiec, ponieważ „zawsze brał pod uwagę interesy drugiej strony” – podkreśliło MSZ.

Po upadku ZSRR Falin zajmował się działalnością naukową w Niemczech i Rosji, był m.in. wykładowcą na uniwersytecie w Hamburgu. (PAP)

awl/ akl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL