Stan wojenny

17.01.2019

Zmuszał do współpracy z SB; IPN skierował akt oskarżenia

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie skierował do Sądu Rejonowemu w Krośnie akt oskarżenia przeciwko b. funkcjonariuszowi Służby Bezpieczeństwa Tadeuszowi B. Grozi mu kara do dwóch lat więzienia. Grożąc ponownym pozbawieniem wolności, miał on zmuszać działacza Solidarności do podpisania zobowiązania do współpracy z SB.

Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie Beata Śmiechowska poinformowała w czwartek, że akt oskarżenia zarzuca Tadeuszowi B. "dopuszczenie się w dniu 13 stycznia 1982 r. w Krośnie zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości".

"Zbrodnia ta polegała na przekroczeniu przez Tadeusza B. swoich uprawnień poprzez prześladowanie Stanisława M. ze względu na jego przynależność do określonej grupy społeczno-politycznej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+" – wyjaśniła naczelnik Śmiechowska.

Prokurator zaznaczyła, że "prześladowania te polegały na użyciu wobec niego groźby bezprawnej – ponownego pozbawienia go wolności w Zakładzie Karnym w Uhercach w celu zmuszenia do podpisania zobowiązania do współpracy z SB".

Tadeusz B., b. funkcjonariusz SB Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie, przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL