Powstanie Warszawskie

27.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Żołnierze akcji „Burza” bohaterami projektu IPN „Kamienie Pamięci”

„Kamienie Pamięci” „Kamienie Pamięci”

Losy uczestników akcji „Burza”, przeprowadzonej przez AK w 1944 r., to temat prac wykonanych przez młodzież szkolną z całej Polski w ramach 5. edycji projektu IPN „Kamienie Pamięci”. Jego finał odbył się we wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W inicjatywie wzięło udział 148 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski. Wykonali łącznie 40 prac historycznych poświęconych konkretnym bohaterom Akcji „Burza”.

Dziękując młodzieży za zaangażowanie w upamiętnieniu polskich patriotów prezes IPN Łukasz Kamiński podkreślił, że dla wielu uczestników walk o niepodległość „nie ma ważniejszej nagrody za to wielkie poświęcenie, na które zdobyli się kilkadziesiąt lat temu, niż to, że dziś trwa żywa pamięć o ich czynach".

W wystąpieniu przybliżającym przebieg oraz okoliczności Akcji „Burza” Kamiński przypomniał, że podczas walk z Niemcami w 1944 r. zginęły tysiące żołnierzy AK, a inni polscy bohaterowie byli podstępnie aresztowani przez NKWD oraz zsyłani na Wschód. „Czy ta ofiara krwi była daremna?” – pytał szef IPN. W jego ocenie – nie, ponieważ – wyjaśnił Kamiński - żołnierze AK nie mieli innego wyjścia, „nie mogli stać obojętnie wobec sytuacji z 1944 r., reprezentowali naród polski, jego wolę do samodzielnego istnienia oraz posiadania niepodległego państwa”. Prezes IPN podkreślił, że nieprzemijającym dziedzictwem akcji „Burza” są wciąż aktualne i ważne wartości: niepodległość, wolność, prawda i godność człowieka.

Wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK płk Zygmunt Owczarski zwrócił uwagę, że poprzez swój patriotyzm młodzież szkolna w pewnym sensie kontynuuje działalność AK. „Wnosicie swoim entuzjazmem młodzieńcze elementy w te odległe sprawy historyczne. To jest bardzo ważne” – ocenił Owczarski zwracając się do uczniów uczestniczących w projekcie.

W gronie przypomnianych w ramach "Kamieni Pamięci" bohaterów znaleźli się m.in. Józef Łukaszewski, Andrzej Gładkowski, Józef Aleksiewicz, Witold Dobrowolski, Bronisław Lewkowicz, ks. Mieczysław Józefczyk, Zbigniew Uryć, a także żołnierze Batalionu Gozdawa oraz sanitariuszki AK.

„Ideą projektu jest skłonienie młodzieży do odnalezienie bohaterów historycznych w swoim własnym otoczeniu, na spojrzenie innym okiem na dziadka, babcię, sąsiada (…). Zadaniem uczniów było przygotowanie portfolio biograficznego bohaterów, w którym znalazły się zdjęcia, informacje, które pozyskali od rodzin i znaleźli w bibliotekach oraz archiwach” – tłumaczyła PAP Małgorzata Żuławnik z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Jak zaznaczyła, uczniowie nie są w stanie wystawić pomnika swojemu bohaterowi, dlatego wykorzystują środki dla nich dostępne. „Tworzą strony internetowe, piszą artykuły w lokalnej prasie, organizują lekcje, wystąpienia i wystawy” – wyliczyła Żuławnik.

Prace można zobaczyć na stronie www.pamiec.pl/kamienie_pamieci .(PAP)

wmk/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL